"Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД има готовност за ранен старт на летния сезон през тази година още от края на месец март, съобщи БТА. Очакванията са да бъдат обслужени полети от и до десет дестинации в шест държави, обявиха от дружеството концесионер на бургаското летище. През настоящата година плановете му са да бъдат обслужвани нови директни полети до Познан (Полша), Каунас (Литва) и ирландската столица Дъблин от компанията "Райън еър" (Ryanair), "Юропиън Еър Чартър" (European Air Charter) трябва да осъществява полети до полския град Шчечин, а "еър Балтик" (airBaltic) до Рига (Латвия).

В настоящия генерален план в периода от 2022 - 2026 година "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД планира да инвестира повече от 50 млн. евро, основно в рехабилитация на пистата на Летище Бургас, завършване на разширяването на перона и инсталиране на ново осветление, както и започване на разширението на Терминал 2 "Заминаващи". Това посочват от дружеството в отговор на предприетите действия с цел преразглеждане на концесионния договор за Летище Бургас, евентуално предоговаряне на условията и осигуряване целогодишна натовареност на аеропорта с пътнически полети, подета от кмета на Поморие Иван Алексиев и подкрепена от туристически организации в региона.

"Фрапорт" работи интензивно с авиокомпаниите за развитието на свързаността на Летище Бургас в и извън пиковия летен сезон. Летищният оператор е един от многото фактори, оформящи свързаността през зимния период на дестинация с характерно изразена сезонност. Наличието на търсене към определена дестинация и на голям брой потенциални пътници за входящ и изходящ трафик са най-важният фактор за даден целогодишен маршрут", посочват още от дружеството-концесионер. И допълват, че през миналата година е отчетен сериозен ръст от 72 на сто на пътниците спрямо 2021 година, което представлява общ брой от 1,63 милиона пътници.

Отчетните данни на "Фрапорт" показват, че са обслужени близо 12 300 полета, от които 5489 редовни и 5169 чартърни. Изпълнените полетни програми са на 50 авиокомпании до 85 дестинации.

"Този ръст е постигнат въпреки липсата на полети от Руската федерация, Украйна и Беларус, които бяха сред основните пазари за морския аеропорт преди военния конфликт на украинска територия, започнал в началото на миналата година. Цели 6 нови авиокомпании изпълниха полети от и до Летище Бургас и два нови маршрута бяха добавени към летищното портфолио - Анталия, Турция и Жельона Гора, Полша", допълват в позицията си от дружеството.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.