Варненският апелативен съд реши да предаде на Великобритания гражданин на Израел, Бразилия и Полша с цел провеждане на наказателно преследване спрямо него. Съд в Уестминстър е издал заповед за арест по отношение на Якоб Ш. 39-годишният мъж е търсен за пет деяния, извършени между 2011 и 2015 г., свързани предимно с пране на пари и кражби. Окръжен съд - Варна е допуснал изпълнение на заповедта, но исканото лице обжалва.

Апелативен съд – Варна поиска от британските власти конкретна информация за вида и броя престъпления. От постъпилия отговор е видно, че Якоб Ш. е търсен в рамките на разследване за предоставяне на невярна информация, придобиване и използване на имущество, придобито чрез престъпна дейност, кражба на парични средства. Изискани и получени бяха гаранции от молещата държава, че местата за задържане в Обединеното кралство, където той би бил настанен, са в съответствие с изискванията на Европейската конвенция за правата на човека.

Представителят на Апелативната прокуратура пледира за потвърждаване на решението на Окръжния съд, тъй като липсват основания за отказ. Защитата смята, че в документите не са описани достатъчно ясно деянията и съпричастността на чуждия гражданин.

За да се произнесе, Апелативният съд трябваше да провери налице ли са условията за предаване, предвидени в Споразумението за търговия и сътрудничество между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия от една страна и Великобритания и Северна Ирландия от друга. Съдът прецени, че заповедта за арест отговаря на изискванията. Съгласно Споразумението, предаването на лице се извършва, ако действията, за които е издадена заповедта за арест, съставляват престъпление съгласно законите на изпълняващата държава. Описаните деяния: изпиране на пари от престъпна дейност, потвърждаване на неистина с цел избягване на заплащане на данъци и кражба, са престъпления и според българския Наказателен кодекс.

И тази инстанция намира, че основания за отказ от изпълнение на заповедта не съществуват. Неприемливи са твърденията за евентуално нарушаване на човешките права на Якоб Ш. от британските власти. С предоставените гаранции е поет ангажимент, че настаняването и условията на задържане на лицето ще бъдат в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека. Въпросът със самото задържане на чуждия гражданин или определянето на друга мярка ще бъде решен след неговото предаване.

Апелативният съд отбелязва, че за продължаващото разследване са допринесли и действията на самия Якоб Ш. При започване на разследването срещу него той се е намирал в държава-член на ЕС, но е отпътувал за Израел. Т.е. неговото укриване е причина той да не бъде арестуван и разпитан. Предвид изискванията на Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест, Апелативният съд потвърди взетата спрямо исканото лице мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване, съобщават от институцията.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.