Редовно обучаващите се в чужбина български студенти е необходимо да представят в офисите на НАП удостоверение или служебна бележка с мокър печат и подпис на служебно лице от съответния университет. Ако документът е генериран по електронен път, трябва задължително да съдържа отпечатан текст, че важи без подпис и печат.

Документът трябва да съдържа имената на студента, периода, в който той е учил там (само за изминали семестри или години, но не и за предстоящи от обучението му) и дата на издаване. Важно е да бъде посочено, че лицето е редовен студент, а не напр. курсист по език или друга учебна форма. Удостоверението или служебната бележка трябва да са преведени на български език от лицензиран преводач.

Документът се подава в офисите за обслужване на НАП, за да се изчистят задълженията за месеците, през които студентът не е здравноосигурен в България. Подаването на удостоверението може да се извърши и от родител, без да се изисква нотариално заверено пълномощно.

Всяко лице може да провери здравноосигурителния си статус на място в офисите на НАП, както и през Портала за е-услуги, посредством използването на Персонален идентификационен код /ПИК/.

Всички клиенти на НАП, които притежават ПИК, могат да правят справка за дължимите си данъци и осигуровки чрез обаждане на телефони: 0700 18 700 или +359 2 9859 6801 и избор на меню 6 – „Услуги достъпни с ПИК“ в Интегрирания гласов портал. Клиентите могат да получат също съдействие и разяснения по повод декларирани от тях и за тях данни пред НАП. Единственото условие е те да се идентифицират, чрез своя ЕГН или ЕИК по БУЛСТАТ и последните четири цифри на персоналния си код.

От НАП Варна обръщат внимание, че на обявените телефони на териториалните дирекции и офисите на НАП не се предоставя данъчно-осигурителна информация, отнасяща се за конкретно лице, включително за задълженията. Такива данни се предоставят единствено от Информационния център, след идентификация на потребителя с ПИК, ЕГН или ЕИК.

Повече информация може да бъде намерена на официалната интернет страница на НАП (nra.bg).

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.