България изостава значително в иновационното си развитие спрямо останалите държави. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria професор д-р Владя Борисова, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер към УНСС.

По думите ѝ заедно с Румъния се квалифицираме като „плахите иноватори“. „В България имаме много спорадична практика в областта на технологичния трансфер и осъзнаването на важността на интелектуалната собственост в изграждането на връзката академия – бизнес.

В същото време създадените към момента офиси за трансфер на технологии не работят в пълния си капацитет и не могат да се самоиздържат“, обясни гостенката.

„Финансирането, което се предвижда по различни оперативни програми, не е целево. Идентифицирана е необходимостта образователните институции и университетите активно да работят в посока развитие на интелектуалната собственост, включително с преориентиране към по-предприемаческа дейност“, обясни Борисова и допълни, че българските иновации имат място в чужбина, но страната ни няма необходимата практика в тяхното лицензиране.

„Средствата, които се отделят за научно изследователска дейност, са само около 1% от държавния бюджет, като се очаква те да достигнат 1,5%, но това няма да подобри позицията ни. Следващият показател е патентната активност, която сега не е голяма“, заяви Борисова.

По думите ѝ България трябва сериозно да работи върху закрила и управление на интелектуална собственост, както и за изграждане на екосистема, която да свърже всички заинтересовани страни.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.