Музея на мозайките в град Девня беше разгледан от възпитаници на Българското неделно училище „Българче“ в Неапол, Италия, съобщи БТА. Децата са на екскурзия в родината по програма „България – образователни маршрути“ на Министерството на образованието и науката.

От публикация във Фейсбук страницата на просветното средище става ясно, че неговите възпитаници са се запознали с факти за експонатите в музея с помощта на екскурзовод.

Музеят на мозайките в Девня е изграден по проект на архитект Камен Горанов върху част от античните основи на сграда с мозайки (villa urbana), построена в края на трети, началото на четвърти век по времето на император Константин Велики, разказаха от училището.

Преди това на мястото е имало още по-ранна сграда, разрушена при готските нашествия през 250-251 година. С ремонти и преустройства тя е просъществувала до началото на седми век, допълниха от там.

Учениците пристигнаха в България на 5 август и до 9 август ще посетят 13 обекта по четири направления.

Сред забележителностите, които предстои да видят, са Делфинариума, Етнографския музей и Морската градина във Варна. Те ще посетят и Ботаническата градина, Архитектурно-парковия комплекс „Дворецът“ и храма на Кибела в Балчик, както и Природонаучния музей и Астрономическата обсерватория и планетариум във Варна.

През последния ден от екскурзията те ще отидат и до средновековния Аладжа манастир и Побитите камъни.

Българското неделно училище „Българче“ в Неапол, Италия, е създадено от „Асоциация за българска култура“. Образователното средище предлага обучение по български език и литература, история и география на България.

Учебното заведение фигурира в списъка на българските неделни училища в чужбина на Министерството на образованието и науката на България.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.