Учени се натъкнаха на следи от мощно земетресение и цунами, унищожили селищата по чилийския бряг преди 3800 години, съобщи списанието „.Science Advances”.
Хората, които са живели преди 5700-4000 години на брега по земите превърнали се по-късно в пустинята Атакама, са построили села от малки каменни къщи. Тези къщи са се намирали недалеч една от друга с изход към вътрешния двор, като мъртвите са били погребвани под пода. Подът и стените са били укрепени със строителен хоросан от водорасли, морска вода и черупки.
Диего Салазар от Чилийския университет и неговите колеги проучили тези селища и открили мащабни разрушения в тях. Например, в една от къщите камъните са отнесени от морето, сякаш ударени от гигантска вълна. В друга строителният материал, напротив, е разпръснат в посока към морето - най-вероятно е бил влачен от водата. В друго селище археолозите открили пластове пясък и пръст, осеяни с много черупки. Радиовъглеродният анализ показал, че в слоя от сравнително нови черупки има стари черупки, сякаш вълна ги е извадила от земята и ги е смесила.
След анализ на разрушенията учените стигнали до извода, че преди 3800 години е имало мощно земетресение, вълната от което е опустошила тогавашното крайбрежие и е предизвикала сътресения в обществото. Сеизмичната сила на труса е възможно да е достигнала 9,5 по скалата на Рихтер, което е малко по-високо от най-мощното земетресение в Чили през 2010 г.