Преминаваме към зимно часово време в неделя, в 4:00 часа ще върнем стрелките на часовника с един час назад, съобщиха от Българския институт по метрология на сайта си, цитиран от БТА.
Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирана с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г.
С постановлението е регламентирано лятното часово време да бъде въвеждано в 3:00 ч. през последната неделя на март, като часовниците се преместват с един час напред, а връщането към астрономическото време да е в 4:00 ч. през последната неделя на октомври, като часовниците се преместват с един час назад.
През 2018 г. Европейската комисия предложи смяната на часовото време да бъде отменена, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии. До този момент окончателно решение по въпроса в България не е взето.
Много учени препоръчват стандартното време или зимното време, както го наричаме ние, тъй като то по-добре синхронизира часовниците през цялата година, каза през март за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН). Хората обаче свързват това време със зима, студ и мрак, а въвеждането на лятното време през пролетта съвпада със завръщането на по-топлите и по-дълги дни, допълни проф. Александрова.
Смяната на времето ще доведе и до промени в разписанието на 14 пътнически влака в нощта срещу неделя, 27 октомври, посочиха от Българските държавни железници. За да не бъде нарушен графикът за движение, се налага влаковете да престоят за час в различни гари, сочи съобщението.
Предстоящата смяна на часовото време, в нощта срещу неделя /27 октомври/, ще наложи промени в разписанието на 14 пътнически влака. При преминаването от лятно към зимно часово време е необходимо влаковете да престоят в различни железопътни гари в нощта между 26.10.2024 г. и 27.10.2024 г. Това се налага, за да не бъде нарушен Графикът за движение на влаковете.
Съществуващата практика в железопътния транспорт при преминаването от лятно към зимно часово време е влаковете да направят престой в рамките на 60 минути в първата гара по маршрутите си при наближаване на 04:00 ч. след полунощ. По този начин не се нарушава Графикът за движение на влаковете и се избягва по-ранно от обявеното им преминаване през съответните гари, което би довело до сериозно объркване в разписанието и на други влакове, осъществяващи връзка със засегнатите от промяната на часовото време композиции.
Преминаването от лятно към зимно часово време тази година ще засегне следните влакове, които ще престоят в най-близката жп гара:
- Международният бърз влак № 492 от Истанбул за София ще престои в гара Любимец;
- Бързият влак № 2626 от Варна за София (през Горна Оряховица) ще престои в гара Роман;
- Бързият влак № 2627 от София за Варна (през Горна Оряховица) ще престои в гара Попово;
- Бързият влак № 3636 от Варна за София (през Карлово) ще престои в гара Карлово;
- Бързият влак № 3637 от София за Варна (през Карлово) ще престои в гара Зимница;
- Бързият влак № 8626 от Бургас за София (през Пловдив) ще престои в гара Ихтиман;
- Бързият влак № 8627 от София за Бургас (през Пловдив) ще престои в гара Ямбол;
- Бързият влак № 8656 от Варна за София (през Пловдив) ще престои в гара Чирпан;
- Бързият влак № 8657 от София за Варна (през Пловдив) ще престои в гара Комунари;
- Бързият влак № 9647 от София за Силистра ще престои в гара Разград;
- Пътническият влак № 10120 от Септември за Банкя ще престои в гара Белово;
- Пътническият влак № 16101 от Септември за Добринище ще престои в гара Долене;
- Пътническият влак № 30151 от Карнобат за Варна ще престои в гара Подвис;
- Крайградският пътнически влак № 20200 от Мездра за София ще престои в гара Лакатник.
Подробна информация за разписанията на влаковете клиентите на БДЖ могат да получат от служителите на билетните каси и гишетата „Информация”, както и на националния информационен телефон 02/931 11 11.