Проектът „Вълшебна етнопалитра” е насочен към учениците, родителите и учителите на СУ”Васил Левски”-гр. Вълчи дол.
Той се финансира от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).
Основна цел на проектното предложение е утвърждаване на междукултурните ценности и многообразието в образователната среда чрез създаване на успешен модел за извънкласни и извънучилищни дейности в училището, целящи успешна интеграция и социализация на учениците от различните етноси.
С проекта ще се постигне развитие на нови форми на извънкласни и извънучилищни дейности, насочени към представяне на етно-културното богатство.
Включването в тях ще бъде напълно доброволно, според интересите и желанията на учениците и ще доведе до възпитаването им в дух на толерантност, хуманизъм и приемане на различията чрез средствата на изобразителното изкуство, театъра, танцовото изкуство, литературата и фолклора.
Планираните дейности представляват палитра от пет клуба с желани от учениците занимания: Клуб „Етнофолклорен куклен театър”, Клуб „Етно багри”, Клуб „Етно календар”, Клуб „Етно танци” и Клуб „Етно библиотека”.
Проектът ще приключи с провеждането на „Етно училище за толерантност”, където участниците чрез интерактивни занимания ще придобият компетентности за създаване и поддържане на толерантна среда в училище, без предразсъдъци и осигуряване на равни възможности за всички участници в учебния процес. Проектът ще е с продължителност 10 месеца, от 1.10.2020 г. до 31.07.2021 г. В проектните дейности пряко участие ще вземат 91 ученици, 15 родители, 8 учители и 14 доброволци от Доброволческия клуб на училището.
Проектът цели не просто да задържи учениците в училището като намали отпадането и безпричинните отсъствия, а и да амбицира ученици и родители да проявяват лична отговорност, да споделят и предават знания, умения и опит чрез разнообразяване атмосферата на учене и преживяванията на учениците.