Училищен STEM център „Ученически експериментариум“ бе открит днес в Средно училище „Гео Милев“ – модерно образователно пространство, създадено в отговор на съвременните изисквания към обучението и развитието на учениците.

Центърът е изграден в две ключови направления: „Математика и информатика“ и „Дизайн и 3D прототипиране“. В рамките на проекта са създадени и 10 високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи (ВТОСКС), които осигуряват модерна, дигитална и интерактивна учебна среда. Във всяка зала са инсталирани големи интерактивни дисплеи (сензорни екрани), които заменят традиционните дъски и позволяват визуализация на динамично съдържание.

Директорът на училището д-р Мартин Вълчев официално откри STEM центъра „Ученически експериментариум“ и преряза лентата, заедно с гостите д-р Ирена Радева - началник на РУО - Варна, Христо Христов - кмет на район „Младост“ и Катерина Славова - председател на Обществения съвет. На откриването присъства Елена Христова – гл.експерт „Младежки дейности“, община Варна, Боряна Николаева – председател на УН, родители и ученици. Сред гостите бяха и трима учители от Португалия, където ученици от професионалната паралелка ще бъдат на стаж в края на учебната година.

Дейността на STEM центъра е насочена към развитие на знания и умения по математика и информатика, компютърно моделиране и информационни технологии, рекламна и компютърна графика. Разположена на втория етаж, основната STEM е фокус на Центъра и негово символично сърце, защото разполага с над 40 работни места и позволява провеждане на интердисциплинарни и проектно-базирани уроци по различни учебни предмети с ученици от два класа. Предвидено е място и за работа в малки групи. Очакванията са това да се превърне в творческо пространство за експерименти и провеждане на занимателни, интересни и провокиращи мисленето на учениците STEM уроци.

Фоайето пред Центъра е изцяло обновено и трансформирано в модерно пространство с акустичен таван и ново осветление, обособени кътове за отдих и работа.

Напълно обновени и оборудвани за обучение по математика, информатика и информационни технологии са 3 компютърни кабинета. Всяко работно място разполага с лаптоп, а мебелите могат да се групират, което позволява на учениците да работят по дигитални проекти, индивидуално или в екип.

Пред кабинетите, във фоайето, е създадена допълнителна зона за отдих и комфорт на учениците.

На четвъртия етаж към същестествуващия модерен кабинет на паралелка „Рекламна графика“ е оборудван още един по-малък кабинет, с идеята той да се превърне в арт- работилница. Работното пространство разполага с пет 3D принтера - висок клас, термопреса за изработване на сувенирна реклама /тениски, торбички/, принтер за широкомащабен печат, режещ по контур плотер. Всичко това създава напълно реална работна среда с условия за творческа и проектна дейност, създаване на рекламни продукти. Учениците имат възможност да извървят пътя от творческата идея, скицирането на ръка, през дигитализация и проектиране в триизмерна среда до създаване на реален продукт. Организирането на пространството в кабинета по „Рекламна графика“ е проектирано така, че да превърне учебната среда в динамична и продуктивна лаборатория, подкрепяща основните STEM принципи.

Гостите се запознаха с планираните бъдещи съвместни STEM проекти на учениците от „Рекламна графика“ и профилирана паралелка „Природни науки“.

Цялостната визия на STEM центъра е създадена с помощта на арх. Десислава Христова от ВСУ “Черноризец Храбър“.

Проектът е реализиран по процедура за предоставяне на средства по Механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“, финансирана от Европейския съюз чрез инициативата NextGenerationEU. Общата стойност е 686 739.39 лв.

„Ученически експериментариум“ е иновативно образователно пространство, което въвежда учениците в света на технологиите, науката и креативното мислене чрез съвременни методи на обучение.

С откриването на STEM център училището се утвърждава като съвременна образователна институция, която подготвя учениците не просто да усвояват знания, а да ги прилагат, създават и развиват.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.