„Тревожното е, че Арктика се затопля по-бързо от останалия свят”, съобщава Карло Буонтемпо, директор на службата за изменение на климата „Коперник”.

Днес в град Верхоянск, недалеч от Северния полярен кръг, е толкова топло, колкото и в София. Огромният Сибир се затопля по-бързо от останалия свят и за втора поредна година е обхванат от безпрецедентни горещини и пожари. Изминалият юни беше най-горещият в историята. Средната температура на Земята надхвърли с повече от 5 градуса по Целзий обичайните за месеца нива, по данни на европейския институт за наблюдение на атмосферата „Коперник”.

Но не навсякъде затоплянето е еднакво. В Сибир средната температура през юни беше с над 10 градуса по-висока от обичайната, която е около 10 градуса.

Във Верхоянск на 20 юни бяха измерени рекордните за Арктика 38 градуса по Целзий, съобщава “Vesti.bg”.

Топлото време в големи участъци от Сибир, наблюдавано от януари насам, в комбинация с по-ниската почвена влажност, допринесоха за подновяването на горските пожари, които опустошиха региона миналото лято.

„Тревожното е, че Арктика се затопля по-бързо от останалия свят”, коментира Карло Буонтемпо, директор на службата за изменение на климата „Коперник”. „Изключително високите температури в Арктически Сибир, които бяха регистрирани през юни 2020 г., също са причина за безпокойство.”

Никъде другаде по света температурите през последните 12 месеца не надхвърлиха толкова много историческите средни стойности.

А топлото време в Сибир има глобални последствия. То води до това, че езерата в Арктика са покрити с лед за по-кратки периоди от време. През лятото пък почвата и торфът се размразяват във все по-голяма дълбочина и изпускат метана, замръзнал в тях от хилядолетия. Този парников газ улавя 32 пъти повече топлина от въглеродния диоксид.

Много фактори допринасят за необичайно високите температури в Сибир. Сред тях са промяната в модела на вятъра, както и по-сухите от обичайното почви.

Вечнозамръзналият почвен слой в Русия, Аляска и Канада сдържа два пъти повече въглерод - най-вече под формата на метан, отколкото има в атмосферата или над 1,4 трилиона тона.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.