- Г-н Номикос, какво означават тези две важни годишнини, които отбелязвате, за развитието на „Солвей Соди“?
- През 2024 г. "Солвей Соди" с гордост отбелязва две важни годишнини - 50 години от откриването на Нов содов завод, днес „Солвей Соди" и 70 години содово производство в Девня. Много сме горди, че содовата индустрия в България е нещо много важно. Както знаете, през 1954 г. някогашният содов завод „Карл Маркс“ е бил толкова важен, че е изобразен на банкнотите от 10 лв. А това е наистина впечатляващо. Аз идвам от Белгия и там единствено ликът на краля краси книжните пари. Всичко това показва колко е важно предприятието за времето си. Това е било преди 70 години.
Както знаете, аз идвам от „Солвей“. Първият завод в България за калцинирана сода е изграден преди 70 години точно по метода на Ернест Солвей. През 1974 г. дойдоха „Соди“ с новия завод, който е достигал капацитет от 1,2 млн. тона годишно. Това за времето си е било нещо невероятно. Оказва се, че той е и най-младият завод за калцинирана сода в Европа, друг след това не е строен.
Новото лице на завода, може да се каже, бе създадено през 1997 г., след като бе осъществена приватизацията му. Така компанията разполага с най-големия европейски завод за производство на калцинирана сода.
Тук важни са хората, които са разбирали от производството на калцинирана сода. Те положиха солидната основа, върху която и днес продължаваме да се развиваме. След приватизацията всичко се промени – много инвестиции, нови предизвикателства. Опитваме се да правим много неща, защото пазарът е много динамичен и сложен.
В Европа имаме въглеродни емисии и стриктно спазваме изискванията. Но извън нашия континент никой нищо не прави по този въпрос.
Основната цел на „Солвей Соди“ е експортът. Продукцията някога се е изнасяла в бившия социалистически лагер, а днес – по целия свят. И това ни кара да се борим ежедневно с трудностите.
Хората са нашият основен капитал. Някои от тях са работили още в стария содов завод. Светът се променя, ала ние имаме много солидни и добри корени. Защото имаме „Соди“ и „Солвей“. А „Солвей“ е компания на 161 години. Бих казал, че това е едно много добро ДНК за правене на бизнес.
- Как „Зелената сделка“ в Европа ще повлияе в бъдеще за развитието на компанията?
- Това, което се опитваме да направим по „Зелената сделка“, е подобряване на околната среда, защото пряко ни засяга. Аз съм много горд с продукта, който произвеждаме. С него можем да създадем както стъкло, така и да го използваме в редица други приложения. В индустрията имаме въглеродни емисии. Затова най-голямото предизвикателство, което застава пред нас, е енергийният преход. Трябва да преминем към енергийни източници с по-малко вредни емисии. В краткосрочен план това вероятно ще бъде използването на биомаса. За съжаление, нямаме помощ от държавата. Все още в България няма редовно правителство, а това е много важен момент за живота на „Солвей Соди“. Много добре е, че България е в Европа, защото има директиви, които тук трябва да спазваме. Времето за реализацията им обаче е твърде кратко за този преход. Затова Европа трябва да помисли много добре за стратегията по „Зелената сделка“.
- Ще продължите ли участието си в благотворителни инициативи, които подпомагат детски градини, училища, общини и др.?
- Ще продължим, но винаги мисля, че можем и повече. Чрез тези инициативи получаваме много положителна енергия. Ще припомня, че преди години подпомогнахме инициативата за активно използване на автомобилните колани на задната седалка. Тогава наши хора обучиха много деца, които нагледно осъзнаха важността от използването на предпазните колани, защото те могат да спасят човешки живот.
Има и още нещо, което предлагам от години. По европейските директиви нашата фирма трябва да плаща не 10%, като останалите фирми, а 15% данък към държавния бюджет. Предлагам тази разлика от 5%, нека 1 или 1,5% да бъдат предоставени директно на общината, на която територия сме. Средствата могат да се използват за подпомагане на хубави местни инициативи за деца, детски градини и др. Както подпомогнахме болницата в Девня по време на коронавирусната пандемия.
06 декември 2024, 08:09 Пламен Минасов