Социалният министър Деница Сачева съобщи в МС, че подписаното днес Национално тристранно споразумение по ключови теми за ускоряване на икономическото развитие в България между правителството и представителните организации на работодателите и работниците поставя амбициозни цели, особено що се отнася до социалните разходи , като се предвижда те да достигнат 20 на сто от БВП през 2022 г. при сегашните - 11,7 на сто.
По думите на министъра, по време на преговорите по споразумението най-големият компромис, направен от работодателите, е че трите дни болнични продължават да се плащат от тях, а от синдикатите, че не се е приело тяхното предложение да се връща част от дохода на най-бедните семейства в края на годината.
Както БТА съобщи, лидерът на КНСБ Пламен Димитров спомена на пресконференцията, че по отношение на регулациите на пазара на труда е постигнато съгласие, че ще бъдат приведени правните регулации на извънредния труд и на сумираното изчисляване на работното време в Кодекса на труда и Закона за държавния служител в съответствие с международните правни актове - Конвенция 1 на МОТ и Директивата на ЕС. Той напомни, че по отношение на нощния труд вече има решение на МС, което ще влезе в сила от 1 януари догодина.
Димитров каза, че е постигнато съгласие да започне договаряне на минимални работни заплати /МРЗ/ по икономически дейности, като бипартитните преговори трябва да започнат още тази година с оглед прилагането им през 2021 г. Заедно с това и когато стане това, да се предложи отмяна на минималните осигурителни доходи за 2021 г., допълни лидерът на КНСБ и посочи, че това предполага да се създаде механизъм, който не допуска отказ от преговори.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов акцентира върху образованието, като изтъкна необходимостта повече студенти да бъдат приемани в приложните професии и особени - техническите и математическите, за сметка на други, които нямат такова широко приложение. Нужен е и механизъм, съобразно който завършилите образование в България по държавна поръчка, да трябва "да поработят в държавата, която им е платила образоването". Манолов посочи и необходимостта от стартиране на цялостна реформа в социалното подпомагане.
Според председателя на БТТП Цветан Симеонов подписаното споразумение дава добър сигнал към инвеститорите в условията на криза заради коронавируса и посочи сред важните приоритети, които са намерили място в него, по-широкото приложение на мълчаливото съгласие, подобряване на дейността на администрацията чрез развитие на дигитализацията, предвиждането на механизъм за определяне на минималната заплата.
17 юни 2020, 16:25 Екип на Паралел 43