Снимка: БГНЕС

До 10 000 евро са заплащали мигрантите, за да бъдат трафикирани от Турция до Сърбия през територията на България. Това заявиха на съвместен брифинг от Прокуратурата, МВР, ГДБОП, ГДНП, и ГДГП. Акцията беше насочена срещу организаторите на нелегална миграция от българска страна, заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева, цитирана от БНТ.

Тя обясни и схемата, по която се прекарват мигрантите. В Турция, България и Сърбия има по един главен организатор. Всеки от тях изгражда система под себе си. Отговорник осигурява шофьори, които транспортират мигрантите от точка А до точка Б. Друг отговаря за осигуряването на квартири. След като престоят определен период в страната, биват водени до точка на сръбско-българската страна, където се поемат от сръбските организатори. Заплащането се извършва, когато основният организатор от турска страна потвърди, че мигрантите са преминали в Сърбия. Тарифата за трафикирането на 1 мигрант е от порядъка на 2000 - 3000 евро.

При трафикирането на по-малък брой мигранти, т.нар. ВИП услуга, сумите достигат до 10 000 евро на човек.

Все по-често трафикантите са ескортирани от пилотни автомобили, шофирани от жени, с цел да не будят подозрение.

Заместник главният секретар на МВР Станимир Станев заяви, че държавата е получила подкрепа от Турция за общата борба с каналджийството.

В хода на операцията са проверени над 30 адреса, уточни Атанас Илков, директор ГДНП. Ангажирани са всички офицери за връзка, с които са обсъдени действията, каза Илков. Нашата дейност няма да спре само с тази операция, продължаваме още по-мотивирани, така че да доведем нашето делко докрай, каза Илков.

Заместник-директорът на ГДБОП Любомир Николов заяви, че организаторите са превеждали мигрантите дори с автобуси и кемпери.

Директорът на ГД "Гранична полиция" Росица Димитрова заяви, че се е променил профилът на мигрантите, често са агресивни, с ножове. Оградата пази границата, а поради недостиг на хора са командировани допълнителни екипи.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.