Тенденцията професионалното образование да става все по-привлекателно заучениците от Варненска област бе един от основните изводи след представянето на Проекта за държавен план – прием /ДПП/ за учебната 2025/2026г.пред Постоянната комисия по заетост в Областна администрация – Варна. Проектът е съобразен със заявките и становищата на работодатели и работодателски организации, които отразяват потребностите на пазара на труда ибе представен от доктор Ирена Радева, началник на РУО във Варна. Тя посочи, че новите учебни програми ще дадат знания на учениците, приложими в реалния живот и умения за някои от професиите на бъдещето, които ще се наложат през идните години.
Наличието на професионални паралелки в училищата от областта гарантира, че и през учебната 2025/2026г професионалното образование ще става все по привлекателно.162 са паралелките в областта за прием след завършено основно образование. 104 от тях, които са дневна форма на обучение дават различни степени на професионална квалификация. 92 са STEM паралелките в общините от областта.
Завършващите 7-ми клас ученици са 4135. 47 са учебните заведения в областта, които осъществяват държавния план прием, а 2 са специализираните училища – НУИ „Д. Христов“ – Варна и Спортното училище „Г.Бенковски“.
По предложения от директорите на обединени и средни училища, на профилирани и професионални гимназии от област Варна за държавен план-прием презучебната 2025/2026г, за първи път ще се въведат нови специалности по няколко професии. Най-атрактивните сред тях са:
„Авиационен техник“ по специалност „Ремонт на летателни апарати“ в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Бл. Сендов“ във Варна. За целта ще бъде открита 1 паралелка.
специалност „Полиграфия“ ще има в СУ „Васил Левски“ Долни чифлик,
специалност „Фотография“ ще се открие в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн във Варна,
специалност „Библиотекознание“ в СУ „Неофит Рилски“ Варна,
специалност „Технология на неорганичните вещества“ по професия „Химик технолог“, която ще се открие в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дм.Ив.Менделеев“ Варна,
специалност „Организация на хотелиерството“ по професия „Хотелиер“ ще има в Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм – Бяла.
Средно училище „Васил Левски“ в Долни чифлик ще разкрие специалност „Социална работа с деца и семейства в риск“ по професия „Сътрудник социални дейности“,
Средно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Суворово ще открие нова специалност „Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечения“ по професия „Ресторантьор“.
Дуалната форма на обучение, която става все по-популярна заради възможността учениците да „влязат“ в реалния свят на производството също утвърждава възможността за усвояване на конкретни професии, от които пазарът на труда има потребност. Ето някои от тях, които ще се утвърдят в училища в област Варна:
Във Варненска търговска гимназия „Георги С. Раковски”ще се открие 1 паралелка по специалност „Търговия“ по професия „Икономист“.
В ПГГСД „Николай Хайтов“ 1 паралелка по професия „Техник-технолог в дървообработването” и специалност „Мебелно производство”.
В Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски"във Варна ще има 1 паралелка по специалност „Пътно-строителна техника”, а професията е „Техник по транспортна техника“.
Половин паралелка по специалност „Технология на неорганичните вещества” ще има в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев" във Варна по професия „Химик - технолог”.
Също половин паралелка по специалност „Рекламна графика” и професия „Дизайнер“ откриват в Професионална гимназия по икономика „Д-р И. Богоров", Варна.
РУО във Варна гарантира качеството на образователно-възпитателния процес за предстоящата учебна година, защото са осигурени средства за повишаване квалификацията на преподавателите,назначени са правоспособни учители,осигурена е и материално-техническа база - оборудвани кабинети, учебни работилници и лаборатории, дидактически материали и пособия.