ЮНЕСКО предупреди, че „почти 100% вероятно“ е голямо цунами, с височина на вълната над 1 метър, да удари турския град Истанбул и египетския Александрия, съобщи изданието The New Arab. Бедствието се очаква да връхлети Средиземно море през следващите 30 години. Във връзка с това агенцията на ООН реши да активизира в този район програмата си за защита на населението от подобни природни катастрофи.

Шокиращото съобщение на ЮНЕСКО се появи точно преди Конференцията на ООН за Световния океан, която трябва да започне на 27 юни в Лисабон, Португалия, и съвпада с Десетилетието на океанската наука за устойчиво развитие (2021-2030) на ООН.

Изпълнителният секретар на Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО, Владимир Рябинин, заяви, че програмата за готовност за цунами се провежда пилотно и в региони в Карибския, Тихия и Индийския океан – където най-често се наблюдават тези стихии.

ЮНЕСКО посочи, че Истанбул в момента се подготвя в 17 крайбрежни области за най-лошия сценарий за цунами, а губернаторът на Александрия призова учените от цял свят да ги посетят и посъветват за план, който да помогне на града да се справи с такова опустошително бедствие.

Според ЮНЕСКО ключовите стъпки за защита включвали предоставяне на лесно разбираеми карти за евакуация, както и осигуряване на разпространение на образователни ресурси. Образователни програми за цунами трябвало да се провеждат поне три пъти годишно, а учения да се провеждат на всеки две години.

Агенцията на ООН отбелязва, че около 78 процента от цунамитата са причинени от земетресения, а Турция е една от най-активните сеизмични зони в света.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.