Две пенсионерки попаднаха в схема за ало измами – едната като жертва, другата като муле. И двете са от Варна. Измамницата в момента е под домашен арест. Специално пред NOVA тя разказа как е попаднала в схемата. Ексклузивно говори и последната й жертва – 74-годишна жена, която оставила 5000 лв. до контейнер за боклук.
„Ало, обажда се Георги от полицията във Варна". Така започва всичко - с Георги, който е стара схема на „ало” измамниците.
„Казаха, че искат да предпазят детето ми и трябват пари. Знаеха и двата ми телефонни номера”, сподели жената.
Телефонната атака станала почти едновременно. Първо на мобилния, а секунди след това и на домашния телефон.
„Казаха ми, че ще разбият апартамента, ще ме пребият и в паниката не затворих”, разказа още жертвата на телефонна измама.
След като оставила парите до кофа за боклук, жената била инструктирана отново да се прибере у дома.
Парите прибира 75-годишната Марийка Митева. Пенсионерката твърди, че е вербувана от телефонните измамници по същата схема, по която лъжат жертвите си.
„Заплашиха ме, че ще ми счупят краката, както и на децата ми”, обясни жената. Твърди, че и на нея тарторът на „ало” измамите й се представил за полицай.
По данни на МВР жената е била съпричастна към „ало” измами за около 100 хил. лв. в последните месеци. По думите й обаче тя изобщо не е подозирала, че е съдействала на престъпници.
„Не съм виждала мъжа, с който говорих. Все по-често започна да ме търси и да иска помощ. Аз попитах „Каква помощ, нали сте от полицията? Караше ме да нося някакви пакети””, допълни жената. Признава обаче, че мнимият полицай й оставял пари след всеки пренесен пакет.
Преди обаче това да започне Марийка споделя, че още през миналата година същият мъж я е карал да тегли пари от личния си влог.
„Каза ми „Ще кажеш, че ще правиш ремонт и че ти трябват пари. И така изтеглих 20 хиляди лева”, разказа възрастната жена.
Сега, когато е под домашен арест, Марийка през сълзи споделя, че съжалява.
„Не съм добре. Добре, че дъщеря ми носи лекарства и храна. Виновна съм пред нея”, обясни пенсионерката.
Според началник сектор „Измами” Към ГДНП Златка Пандикова възрастните хора, които играят ролята на мулетата в телефонните измами, добре знаят какво правят.
„Не е прецедент възрастни хора да участват в телефонни измами. Вербуват ги по различни начини. Единият от вариантите е възрастният човек първо да е станал жертва на телефонна измама. След това го убеждават, че парите му ще бъдат върнати, ако им помогне. Но следва да кажа, че няма случай в който, ако повече от веднъж или два пъти си взел пари като муле при телефонна измама, да не знаеш, че се касае за телефонна измама. Измамниците карат мулетата да проверяват какво има в пликовете, да броят парите. Често пъти хората са склонни по-скоро да оправдаят действия си. Изпитват чувство за вина, срам”, обясни Пандикова. По думите й класическите „ало" измами започват от домашен телефон.