Снимка: „Капитал"

Цената на природния газ през февруари намалява с 31% до 124,34 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщават от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това е с 0,01 лева по-малко от окончателното заявление, внесено по-рано днес (1 февруари) от "Булгаргаз", пояснява „Investor.bg".

На тази цена газовата компания ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

Решението на КЕВР е взето на базата на анализи на внесеното ценово заявление, допълват още от КЕВР. Основен фактор за по-ниската цена е намалението на цената на суровината на международните борси.

Вечерната търговия на нидерландската TTF се извършва на ниво малко под 60 евро за мегаватчас. Натискът върху пазара изчезна на фона на пълните газохранилища в Европа. Газохранилището в Чирен е пълно до 82% от капацитета си, уточни председателят на КЕВР Иван Иванов пред журналисти по време на церемония, която даде началото на строителството на новата газова връзка със Сърбия. Той каза, че е оптимист по отношение на развитието на енергийните пазари в Европа през следващите години.

В ценовия микс на "Булгаргаз" през февруари влизат газът от Азербайджан, който покрива малко под 30% от потреблението, както и газът от три доставчика на втечнен газ. През февруари от компанията ще добиват газ от газохранилището, след като направи "виртуално нагнетяване" и оптимизира цената на газа, съхраняван в съоръжението.

По време на откритото заседание на 27 януари, на което се обсъдиха прогнозата на "Булгаргаз" за цената на газа от 1 февруари, директорът Деница Златева коментира, че потреблението на газ в страната е много ниско. Причината е топлото време и аварията в Неохим, заради която един от най-големите индустриални потребители не е потребил заявения газ.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.