Знаете ли, че освен морската столица на България, по света има още 11 места, които носят името Варна, отбеляза БНР.

Сред тях са няколко малки градчета, села, една местност, залив, парк, както и цял полуостров.

Варна, Сърбия

В Сърбия съществува село, което носи името Варна. Разположено е западно от столицата Белград.

Варна, Русия

Варна е село в област Челябинск. Разположено е в непосредствена близост до границата с Казакстан. Основано е през 1842 - 1843 г. като опорен пункт на оренбургската казашка войска на новата гранична линия. Именувано е така в памет на завземането на турската крепост Варна от руските войски на 28 септември 1828г., по времето на Руско - турската война от 1828 - 1829 г.

Варна, Азербайджан

Село Варна в Азербайджан е разположено в близост до столицата Баку.

Варна, Италия

В Северна Италия съществува алпийски град, разположен в област Трентино. Т.е във Варна има хора, които казват, че отиват на ски във Варна.

Варна, Италия, Тоскана

Варна е малко градче, разположено в региона на Тоскана, провинция Флоренция.

Варна, Съединени американски щати, Вашингтон

Малко село, разположено в северозападната част на САЩ.

Варна, Съединени американски щати, Илинойс

Друго малко населено място, разположено в щата Илинойс.

Варна, Съединени американски щати, Ню Йорк

Предградие на град Итака, където се намира и известния Корнелски университет.

Варна, Канада

Варна е местност в Онтарио, разположена в непосредствена близост до езерото Хърън. През 1854г. в този район се заселва Джошуа Браун Секорд от Чингакузи, близо до Брамтон. Мястото е наречено на българската крепост Варна, пристанище, от което през Кримската война хиляди войници отплават към театъра на бойните действия в Крим.

Варна, Австралия

Паркът Варна се намира в покрайнините на гр. Сидни в Австралия, а заливът със същото име е разположен на западния бряг на остров Тасмания.

Полуостров Варна, Антарктида

Полуостров в североизточния край на остров Ливингстън, Антарктика. Размерите му са около 9 х 12 км. Полуостровът е наименуван така с Указ №4/10 януари 2003 г. на Президента на Република България.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.