От 01 до 30 ноември 2020 г. на територията на страната се провежда традиционната акция „Зима“.
От 2014 г. тя се провежда в три кампании, които и тази година са със следните акценти:
От 01 до 10 ноември – кампания „С безопасно пътно превозно средство през зимата“, насочена към водачите на ППС - велосипеди, превозни средства с животинска тяга и др. Акцентът е извършване на проверка на светлините за тяхната изправност в съответствие с нормативните изисквания при регистрация и пререгистрация на ППС.
Планирани са проверки за наличието на регистрация, както и за изправността на светлоотразителната сигнализация на ППС с животинска тяга и на малогабаритната селскостопанска техника. Проверките в това направление ще продължат и след приключване на акцията.
Контролът в тази десетдневка ще бъде насочен към:
- спазването на въведените ограничения за движение на велосипеди, индивидуални електрически превозни средства, ППС с животинска тяга и селскостопанска техника по определени пътища или участъци от републиканската пътна мрежа;
- недопускане движение по пътищата и улиците на технически неизправни ППС без необходимото оборудване;
- недопускане движението извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост на велосипедисти без светлоотразителна жилетка;
- недопускане движението на водачи на индивидуални електрически превозни средства в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост без светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъдат лесно забелязани, или без каска, ако водачите са на възраст до 18 години;
- недопускане движението през тъмната част на денонощието на водачи на ППС с животинска тяга без светлоотразителни жилетки;
- недопускане управлението на велосипеди по магистралните пътища.
Втората кампания стартира от 11 и продължава до 20 ноември 2020 г. и е с наименование „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Кампанията е насочена към пешеходците, пътниците и поведението на водачите спрямо пешеходците.
Контролната дейност на пътна полиция в тази десетдневка ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците, както и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.
- Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение.
- Ще се акцентира на недопускане движението на пешеходци по магистралните пътища.
- Специално внимание ще се обръща на пешеходците, които най-често и в населени, и в извън населени места се движат неправилно в тъмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци).
- Ще се взима отношение спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, и които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия.
- Ще се осъществява контрол и за даване от водачите на ППС предимство на пешеходците на пешеходните пътеки.
Ще бъде отбелязан и Световният ден за възпоминание на жертвите от ПТП, който с резолюция на Асамблеята на ООН от 2005 г. е в третата неделя на месец ноември. През 2020 г. Световният ден е на 15 ноември 2020 г.
В третата десетдневка на месец ноември (21 – 30 ноември 2020 г.) е планирана кампанията „Безопасно шофиране през зимата“. Тя е насочена към водачите на моторни превозни средства, техническата изправност на ППС и поведението на водачите спрямо пешеходците. Пътните полицаи ще насочат контрола над техническата изправност на автомобилите и над поведението на водачите.
От пътна полиция обръщат специално внимание на водачите на моторни превозни средства, които трябва:
- да сменят гумите с подходящи за зимни условия или с дълбочина на протектор не по-малка или равна на 4 мм
- да проверят изправността на всички светлинни източници на превозното средство;
- да се движат с изправна стъклопочистваща система.
По време на акцията ще се провеждат специализирани полицейски операции по трите направления, като независимо от обявените теми на кампаниите при установяване по време на акцията на нарушения на ЗДвП и на други нормативни актове спрямо нарушителите ще се взима отношение.
По време на акция „Зима“ е планирано и извършването на оглед за състоянието на пътните настилки, сигнализацията с пътни знаци и пътна маркировка и осветеността на участъците от уличната мрежа с повишена опасност за пътнотранспортни произшествия. При необходимост ще бъдат изготвяни предписания до собствениците на пътя.
Основните препоръки на пътна полиция за безопасно шофиране при зимни условия:
- използване на гуми, предназначени за зимни условия, или на гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март съгласно ЗДвП;
- оборудване на 3- и 4-колесните МПС със задължителните аптечка, обезопасителен триъгълник, пожарогасител и светлооотразителна жилетка;
- оборудване на превозните средства и с други средства за безопасно пътуване през зимата като: вериги за сняг, одеяло, лопатка, зарядно за акумулатор, въже за теглене;
- зареждане с антифриз,
- замяна на течността за измиване на стъклата с незамръзващ препарат,
- проверка на изправността на отоплителната система;
- преглед на светлинните източници и светлоотразителната сигнализация на превозното средство;
- добавяне на светлоотразителни елементи към облеклото на пешеходците;
- използване на пешеходните подлези, надлези и пешеходни пътеки за безопасно пресичане;
- използване на светлоотразителни жилетки от водачите на велосипеди задължително при движение извън населените места, през тъмната част на денонощието и при намалена видимост;
- препоръки за водачи на индивидуални електрически превозни средства и други препоръки.
Статистиката показва, че от началото на 2020 год. до 28.10.2020 год. на територията на град Варна и областта бяха регистрирани общо 1793 ПТП, от които - 497 тежки, 22 загинали и 625 ранени. За същия период на 2019 год., общият брой регистрирани ПТП е - 2257, от които броят на тежките ПТП е 577, на загиналите 41, а на ранените 742, т.е. през настоящата година броят на тежките ПТП е с 80 по-малък, броят на загиналите е с 19 по- малък, а броят на ранените с 117 по-малък.
От началото на 2020 год. до 28.10.2019 год. на територията на град Варна и областта при ПТП са пострадали общо 118 пешеходци, като 5 от тях са загинали и 124 са ранени. Спрямо същия период на 2019 год., през настоящата година броят на регистрираните ПТП с пешеходци е с 37 по – малък, на пострадалите пешеходци е с 5 по-малък, броят на загиналите с 4 по-малък и броят на ранените с 34 по-малък.
През есенно-зимния период 2019/2020 г., считано от 01.10.2019 год. до 31.03.2020 год., на територията на град Варна и областта бяха регистрирани общо 1113 ПТП, от които - 247 тежки ПТП, при които загинаха 14 души и бяха ранени 332 души. В сравнение със същия период 2018/2019 год., броят на тежките ПТП през последния есенно-зимен период е с 79 по-малък, броят на загиналите е 10 по- малък, а броят на ранените е с 75 по-малък.
В тежките ПТП, регистрирани през есенно-зимния период 2019/2020 год. отчитаме участието на 70 пешеходци, от които 3 загинали и 75 ранени.
В сравнение с есенно-зимния период 2018/2019 год., броят на убитите пешеходци е с 2 по-малък , а броят на ранените с 33 по-мълък, а броят на тежките ПТП е с 34 по – малък.
От посочените данни е видно, че през есенно-зимния период пешеходците могат да бъдат характеризирани, като една от най-застрашените групи участници в движението. Като основна причина за възникването на този род ПТП е отнемане “предимство на пешеходец”.
Възникналите тежки ПТП през тъмната част от денонощието през периода от 01.10.2019 год. до 31.03.2020 год. са 76 тежки с 6 загинали и 107 ранени участници. За предходния период – 2018/2019 г. възникналите тежки ПТП са – 114, при които 12 са загиналите участници и 147 са ранени.
През тъмната част от денонощието на есенно-зимния период 2019/2020 год. са настъпили 17 ПТП с пешеходци, при които - 18 ранени и 2 загинали пешеходци.
Анализирайки гореизложеното виждаме, че участниците в движението трудно се адаптират към промените в метеорологичната и пътната обстановка и неадекватното им поведение често пъти води до възникване на ПТП, някои от които с фатален край.
С цел ограничаване предпоставките за възникване на ПТП и за подобряване условията за безопасност на движението е планиран комплекс от организационни, превантивни и контролни мерки. Основните насоки в дейността по линия на безопасността на движението ще бъдат следните:
-Упражняване на засилен контрол по изправността на осветителните системи и сигнализацията на пътните превозни средства, включително и на велосипеди и ПС с животинска тяга.
-Извършване на огледи на уличното осветление в населените места на Варненски регион и изготвяне на конкретни предложения към съответните органи на местното управление за осветяване на най-невралгичните места от уличната мрежа, характеризиращи се с повишена опасност за ПТП с пешеходци - улични отсечки, райони на спирки на обществения транспорт, пешеходни пътеки, кръстовища, подлези.
-Съвместно с представителите на пътната администрация извършване на огледи на липсващата вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка в рискови за ПТП участъци и кръстовища по пътната мрежа и изготвяне на предписания за възстановяването на сигнализацията на местата с най-голяма опасност за ПТП.
-Засилен контрол по спазване разпоредбата на ЗДвП, регламентираща движението на МПС с включени къси или дневни светлини и през светлата част от денонощието през цялата година.