Ученическите униформи, които се проектират и изработват по поръчка на училищата, също трябва да отговарят на изискванията за безопасност. Това съобщиха от онлайн платформата “Ние, потребителите” по повод постъпили запитвания на родители във връзка с дизайна и елементи на училищни костюми.

Едно от запитванията касае допустими ли са вратовръзки, като част от училищна униформа, предвид ограниченията за дължина на свободните краища на връзките до 7,5 см. при облеклата за деца между 7 и 14 години.

С вратовръзките този проблем не стои, тъй като те нямат същите характеристики като връзките и обикновено не се завръзват, а се поставят чрез ластик около врата. Връзките и функционалните шнурове са рискови, защото могат да се закачат за врата на превозно средство, катерушка, за спиците на велосипед или за тротинетка и да се омотоят около врата, кръста или крайниците на детето и това до доведе до задушаване или до наранявания. Вратовръзките са от друга материя, с по-голяма дебелина и падат добре, за разлика от връзките, които са неуправляеми, обясняват от потребителската организация.

От “Ние, потребителите” напомнят още, че ученическите униформи трябва да са в съответствие и с нормативно установените правила, свързани със забраната за вредни химични вещества във вложените материали.

В случай че родителите установят несъответствие или детето им попадне в рискова ситуация заради дизайна или материите на униформата на детето им, трябва незабавно да уведомят представител на училището и да настояват за незабавни и адекнатни действия от страна на ръководството на учебното заведение.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.