Окончателно и на трето четене парламентът прие промените в Конституцията, съобщи epicenter.bg.
Гласуваха общо 237 народни представители. "За" бяха 165 от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. "Против" бяха 71 от "БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ". Депутатът Бойко Рашков от ПП-ДБ гласува с "въздържал се".
В пленарната зала беше министърът на правосъдието Атанас Славов. След обявяването на резултатите последваха аплодисменти и ставане на крака в пленарната зала.
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов поиска прегласуване на текстовете. Йордан Цонев от ДПС му обясни, че няма как да има прегласуване, когато вотът е поименен и със ставане на крака.
Председателят на Народното събрание даде почивка, след което заседанието ще бъде подновено.
Промените на трето четене бяха приети с поименно гласуване със ставане на крака от място и заявяване на "за", "против" или "въздържал се". Депутатите бяха извиквани от председателя на парламента Росен Желязков.
Преди това зам.-председателят на парламента и депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" Никола Минчев изчете проекта на промени за трето гласуване. Измененията в основния закон бяха гласувани вчера на второ четене в пленарната зала.
Промените предвиждат:
- Разделяне на съдебния съвет на два съвета - за прокурори и за съдии, като между тях ще има общо звено, което ще се събира само по ограничени въпроси;
- Президентът ще може да назначава и освобождава тримата големи, но ще има седемдневен срок за издаване на указ;
- Служебният премиер ще се посочва също от президента, но той ще избира от определен кръг лица, сред които директорът на БНБ и неговите заместници, омбудсманът и неговите заместници, председателя на Сметната палата или заместника му;
- Министрите и депутатите ще могат да са с двойно гражданство;
- Парламентът вече няма да се разпуска от президента и ще заседава до избиране на нов;
- Депутатите приеха при избора на ръководители на регулаторните органи да се спазват принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да се гарантира тяхната независимост. За да бъдат избирани, за тях трябва да са гласували две трети от народните представители;
- Мандатът на главния прокурор се намалява от 7 на 5 години без право на повторен мандат.
В промените е записано също, че в срок от шест месеца от окончателното им приемане депутатите трябва да приемат промени в съответните закони. В срок от три месеца след това ще се проведе нов избор за членове на съдебния съвет. Дотогава ще действа настоящият, избран през 2017 година.