На 3 април от 11 часа ще се проведе официална церемония по посрещането на НИК 421 – „Св. св. Кирил и Методий“, от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

Тържественото събитие ще ознаменува завръщането на първия български военен научноизследователски кораб от Антарктида след успешно приключената 32-ра експедиция на родните полярници. НИК 421 е сбъдната мечта за поколения антарктици.

През 2021 г. Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, заедно с Българския антарктически институт и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, придобиха научноизследователски кораб. Главната цел на плавателния съд е да осигурява транспорта за българските полярни мисии до Антарктида и да участва в научноизследователските дейности от Националната програма за полярни изследвания. След учредяване на консорциум между трите институции и фактическото придобиване на кораба, той влезе в състава на ВВМУ.

На 27 юли 2021 г. на официална церемония във Варна корабът получи името „Св. св. Кирил и Методий“. Негова кръстница е номинираната за „Оскар“ българска актриса Мария Бакалова. Извършен бе и тържествен акт по издигане на военноморския флаг, с което научноизследователският кораб получи бордови номер 421 и официално стана част от състава на Морско училище. Така България за първи път в своята история се сдоби с военен научноизследователски кораб.

На 8 ноември 2023 г. „Св. св. Кирил и Методий“ отплава от Морска гара – Варна, с което започна 32-рата българска антарктическа експедиция до полярната база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, Южни Шетландски острови. Задачата му този път е да превози 70 тона материали за построяването на новата научна лаборатория в близост до българската база на остров Ливингстън.

Дългосрочна плавателна практика изкараха 4 курсанта от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров. 24 курсанта проведоха краткосрочна практика от Варна до аржентинското пристанище Мар дел Плата, други 24 курсанта проведоха също краткосрочна практика от Мар дел Плата до Варна.

 

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.