Община Варна ще се включи и тази година в най-мащабната световна природозащитна инициатива "Часът на Земята", организирана от международната екоорганизация WWF.
В знак на съпричастност към каузата за опазване на природата, на 22 март, събота, от 20:30 ч. до 21:30 ч. ще бъде изключено осветлението на административната сграда на Община Варна. Приканват се гражданите също да загасят осветлението в домовете си за час с послание за по-устойчиво бъдеще.
Община Варна призовава всички граждани:
- Да не допускаме изхвърляне на отпадъци в канализационната мрежа, отводнителните (охранителни) канали, дерета и канавки!
- Да опазваме от замърсяване плажната ивица, морската вода и околната среда.
- Да опазваме реките и влажните зони у нас, както и техните застрашени обитатели!
- Да се обединим в подкрепа на природата и нашето общо по-добро бъдеще!
През тази година, кампанията ще се проведе на 22 март и е под надслов „Абонирай се за природата“, с посланието, че изчезването на дивата природа не е кино, а се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните си решения. Единственият начин да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно, което е и основното послание на „Часа на Земята“, посочват организаторите.
На този ден се отбелязва и Световния ден на водата, затова призивът е и опазване на реките и влажните зони, както и техните застрашени обитатели. Когато водата е оскъдна или замърсена, или когато хората имат неравен или изобщо нямат достъп до водни ресурси, може да възникне напрежение между различни общности и държави. За милиарди хора по света топенето на ледниците е пагубно, тъй като е причина за наводнения, суши, свлачища и покачване на морското равнище. Безброй общности и екосистеми са изложени на риск от опустошение.
В рамките на инициативата се набират и дарения за опазването на видрите, пред чието съществуване има сериозни заплахи. Речните прегради, пресушаването на влажни зони, замърсяването на водите, изсичането на крайречната растителност са само част от тях. Когато опазваме дома на видрите, ние опазваме водните ресурси, без които никое създание не може да оцелее, посочват още от WWF. По техни данни, някога видрите в България са били близо 5000, а днес са не повече от 1500.
Повече информация за инициативата на адрес: https://www.wwf.bg/vklyuchi-se/chasyt-na-zemyata/
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.