Номинацията на община Варна е за това, че премълча повече от половин година за наличието на замърсяване с отпадни канализационни води във Варненския залив. Това стана ясно в пълнота от разследването на журналиста Спас Спасов, който разкри подробности за причините и липсата на решение на проблема, чрез поредица от заявления по Закона за достъп до информация до община Варна.
Антинаградата се връчва на институция, която нарушава правата на гражданите и възпрепятства свободния достъп до информация. В категорията тази година освен община Варна са номинирани още Столична община, Агенция за ядрено регулиране, Държавна агенция за българите в чужбина, Председателят на Комисията по бюджет и финанси в НС Менда Стоянова, както и Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, става ясно от сайта на Програма Достъп до Информация.
За 18-и път "Програма Достъп до Информация" (ПДИ) ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация на 28 септември – Международния ден на правото да знам.
Целите на ежегодните награди са:▪ да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация;
▪ да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото;
▪ да се посочат институциите, които нарушават правото на достъп до информация.
Международният ден на правото да знам отбелязва създаването на Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията (www.foiadvocates.net) на 28 септември 2002 г. в София.
Денят на правото да знам се превърна във важна част от застъпническата кампания за популяризиране, утвърждаване и развиване на стандартите за свобода на информацията на национално, регионално и международно ниво. Отбелязван от десетки организации и стотици активисти по света, 28 септември бе признат от много правителства и комисари по информацията. През октомври 2015 ЮНЕСКО обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация, съобщи Радио Варна.