Националната агенция за приходите продължава проверките на нощни заведения, ресторанти, магазини, паркинги и други обекти по Северното Черноморие. За няколко дни служителите от звеното за фискален контрол са проверили десетки дискотеки и заведения за хранене, а два обекта са ефективно запечатани, съобщиха от пресцентъра на институцията. Целта на контролните действия е да се проследи отчитането на приходите и издаването на касови бележки при заплащането на стоки или услуги, както и дали наетите служители имат трудови договори, регистрирани в приходната агенция.

Голяма част от нарушенията са открити в едно от популярните нощни заведения във Варна, в което на клиентите масово е издаван „служебен бон“, вместо фискален. Предвидената затова санкция е „запечатване на обект“. На собственика е връчена Заповед за Прилагане на принудителна административна мярка „Запечатване на обект“ и бяха предприети действия по предварително запечатване на обекта в 13.00 ч. днес. Към момента тече съдебно разглеждане на входирана жалба от лицето по повод мярката, за което се очаква в рамките на работния ден да бъде издадено съдебно решение.

Към днешна дата равносметката е 2 ефективно запечатани обекта и 8, в които са констатирани нарушения, водещи до налагане на принудителна мярка „запечатване на обект“, допълват от НАП-Варна.

От там напомнят, че право и задължение на всеки клиент е да поиска фискален бон при покупка като гаранция за стоките и услугите, които получава. Потребителите могат да проверяват дали касовите бележки, които търговците им издават, са истински или фалшиви, като направят справка дали те са получени в сървърите на приходната агенция. Това е възможно с мобилното приложение на НАП – NRA Mobile, което сканира QR кода върху бележката. То може да се изтегли през App Store за телефони с операционна система iOS или през Google Play.

От официалното обявяване на лятната кампанията на 14.07.2023 г. до момента в ТД на НАП Варна са извършени общо 379 проверки. Установени са общо 84 нарушения, като 17 са за неиздаване на касов бон, а 21 - за установено разминаване в касовата наличност и маркираните продажби на касов апарат. През последните десет дни всяка четвърта проверка е установила наличие на нарушение за неспазване разпоредбите на Наредба Н-18/2006 г. на МФ и други нормативни актове.

Запечатаха заведение на Морска гара Варна

Заведение на Морската гара във Варна беше запечатано за десет дни от Националната агенция за приходите заради 66 случая на издадени служебни, а не фискални бонове, които не достигат до сървъра на приходната агенция. Това съобщи Лора Георгиева-пресаташе на НАП-Варна.

Нарушението е открито с метода "таен клиент". Представители на собственика на заведението заявиха, че са обжалвали предварителното изпълнение на заповедта в Административния съд и предстои до края на деня съдът да се произнесе.

Според тях собственикът е поканил гости на лично парти и затова не са издадени фискални бонове.

Това е първото запечатано заведение то началото на лятната кампания за проверки на НАП-Варна, която ще продължи до началото на септември.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.