Международният музикален фестивал „Варненско лято“ е на прага на своята юбилейна 100-годишнина и отбелязва това с амбициозна, стилно подготвена програма, достойна за водещите фестивали в Европа, съобщиха от община Варна. Очертава се силен сезон и аз пожелавам на всички варненци и гости на града много приятни моменти с богатия културен календар на морската столица. С тези думи кметът Благомир Коцев представи програмата на най-стария музикален фестивал в България заедно с неговия артистичен директор маестро Марио Хосен, зам.-кмета Павел Попов и експерти от общинската дирекция „Култура“.

От 21 юни до 17 септември във Варна ще гостуват престижни европейски оркестри, световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и изключителни български музиканти. В програмата присъстват както шедьоври на музикалната класика, така и рядко изпълнявани произведения от различни епохи. Това съобщи маестро Хосен, като очерта акцентите в богатата програма на фестивала.

Откриването на фестивала е под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор Теодосиев - само на 19 години, но вече носител на престижни международни отличия. Ще чуем едно от най-популярните и изпълнявани български симфонични произведения - рапсодия „Вардар” на Панчо Владигеров и произведения на Рихард Щраус.

Програмата на фестивала по традиция отбелязва юбилеи и годишнини. През 2025 г. акцент са събитията, посветени на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Варна се присъединява към тържествата за двувековния юбилей на краля на валса с Оперетна гала под диригентството на Владимир Кираджиев. Към честванията се присъединява и специален концерт за две пиана с участието на Едуард Кутровац и Катерина Титова.

Честваме и 150 години от рождението на Морис Равел и Фриц Крайслер, оставили трайна следа в музиката на XX век. Виртуозната музика на Крайслер ще бъде представена от трио „Крайслер“ от Виена със специалното участие на българската пианистка Дора Делийска. Камерната музика на Равел ще звучи в концертите, съпътстващи Международния музикален симпозиум.

Фестивалът почита и 100 години от рождението на големия италиански иноватор Лучано Берио с неговите аранжименти на песни на Бийтълс за женски глас. 75 години от рождението на доайена сред българските цигулари проф. Минчо Минчев ще бъдат отбелязани с музикален маратон-концерт на Светлин Русев, който ще изпълни на легендарната цигулка „Страдивариус“ на Минчев всички 24 капричии за соло цигулка на Паганини.

Важно измерение на фестивала е присъствието на гостуващите оркестри, носещи със себе си различни културни визии и художествени подходи. В тазгодишната програма това са Националният оркестър на Румъния, който пристига във Варна с изцяло Бетовенова програма, Скандинавският бароков ансамбъл (1B1), известен със смели интерпретации и новаторски формати, както и Националният младежки оркестър на Украйна.

Съставен от талантливи музиканти на възраст до 22 години, този оркестър е символ на страстта към музиката въпреки предизвикателствата на времето. Езикът на музиката не познава езика на омразата и отмъщението, а строи мостове. Затова варненският фестивал е не просто фестивал за класическа музика, а обединителен център, а музикантите са културните посланици, които Европа и светът трябва да чуят и които трябва да повлияят на важните политически решения, коментира гостуването на украинските млади таланти маестро Хосен.
Той подчерта, че концертът на Украинската младежка филхармония е под палката на Оксана Ленив - един от най-влиятелните млади диригенти в Европа, първата жена, поканена да открие Оперния фестивал в Байройт, както и първата жена – главен диригент на оперен театър в Италия (Болоня).

Силно е и българското диригентско присъствие в програмата на двама диригенти, които олицетворяват високата класа и традициите на българската диригентска школа. Откриването на фестивала е поверено на маестро Емил Табаков - емблематична фигура в българското музикално изкуство, а финалният концерт от бароковия модул ще бъде воден от маестро Георги Димитров, който ще дирижира мащабната оратория „Годишните времена“ от Йозеф Хайдн.

Камерната музика в програмата на фестивала е доверена на Филхармоничен квартет Виена, съставен от водещи музиканти на Виенската филхармония; познатият и обичан от варненската публика Ансамбъл „Шостакович“; варненския пианист с високи художествени стандарти Веско Стамболов и едно от водещите имена в съвременното органовото изкуство - Роман Перуцки.

Лятната академия и тази година събира млади таланти и преподаватели като проф. Минчо Минчев (цигулка), Димитър Буров (виола), Емил Иванов (оперно пеене) и Георги Василев (китара). Като солисти ще се представят млади певци от школата на именитата българска оперна прима Красимира Стоянова, на сцената ще блеснат млади звезди от Виенския държавен музикален университет, както и българо-италианския пианист Антонио Паван – едва на 11 години, но вече с участия на значими световни сцени.

В рамките на програмата Crossover, където джазът среща класиката, ще чуем авторските проекти на Христо Йоцов и Теодосий Спасов. Седмото издание на Международния симпозиум е посветено на музикалното наследство и съвременните практики в страните от Средиземноморския регион и е с участие на изтъкнати музиколози от Испания, Франция, Австрия, Италия, Турция и Гърция, както и с три камерни концерта, представящи млади и утвърдени изпълнители от тези страни.

Програма „Интермецо“ - съвместна програма на Международния театрален фестивал и Международния музикален фестивал „Варненско лято“, представя оригиналния аржентински състав Quintetto Astor Piazzolla, носители на награда „Грами“ и проекта Нина Николина Live, в който български народни песни се интерпретират по нов, нетрадиционен начин, съчетаващ фолклор, етно-джаз, фламенко, както и вокални и инструментални импровизации.

Продажбите на билети вече са в ход. Допълнителна информация за програмата и участниците можете да намерите на следните адреси:

https://varnasummerfest.org/
https://www.facebook.com/vnsummerfest
https://www.instagram.com/varnasummerfestival/

 

„Варненско лято“ 2025 – Фестивал с европейски дух

Международният музикален фестивал „Варненско лято“ е на прага на своята юбилейна 100-годишнина и отбелязва това с амбициозна, стилно подготвена програма, достойна за водещите фестивали в Европа.

От 21 юни до 17 септември, жителите на Варна и гостите на морската столица ще имат възможност да се насладят на изпълнения на престижни европейски оркестри, световно признати инструменталисти, млади изгряващи звезди и изключителни български музиканти. В програмата присъстват както шедьоври на музикалната класика, така и редко изпълнявани произведения от различни епохи.

Юбилеи и годишнини

200 години от рождението на Йохан Щраус – син

Светът чества двувековния юбилей на краля на валса, а Варна се присъединява към тържествата с Оперетна гала под диригентството на Владимир Кираджиев. Концертът „Митът Йохан Щраус“ ще превърне за една вечер Варна в музикална Виена – не на Дунава, а на Черно море.
Към честванията се присъединява и специален концерт за две пиана, посветен на валсовете на Щраус, с участието на Едуард Кутровац и Катерина Титова.

150 години от рождението на Морис Равел и Фриц Крайслер

Родени през 1875 с едномесечна разлика, Равел и Крайслер оставят трайна следа в музиката на XX век.
Виртуозната музика на Крайслер ще бъде представена от трио „Крайслер“ от Виена, със специалното участие на българската пианистка Дора Делийска.
Камерната музика на Равел ще звучи в концертите, съпътстващи Международния музикален симпозиум.

100 години от рождението на Лучано Берио

Фестивалът почита големия италиански иноватор с неговите аранжименти на песни на Бийтълс за женски глас, вдъхновени от срещата му с Пол Макартни. Ще прозвучи и емблематичното му произведение „Sequenza III“ – драматично есе за връзката между певицата и нейния глас, изпълнено от Наталия Степанска – победителка в музикалния формат „Гласът на Испания“.

150 години от рождението на Миколо Чюрлионис

Родоначалник на литовската класическа музика, Миколо Чюрлионис ще бъде отбелязан с концерти в рамките на камерната програма, с участието на Квартет „Чюрлионис“ (Литва) – национален ансамбъл, носещ неговото име и артистичен дух.

75 години от рождението на проф. Минчо Минчев

Юбилеят на доайена сред българските цигулари ще бъде отбелязан с музикален маратон-концерт на Светлин Русев, който ще изпълни на легендарната цигулка „Страдивариус“ на Минчев всички 24 капричии за соло цигулка на Паганини, както и шестте сонати за соло цигулка от Й. Изаи – едно техническо и артистично предизвикателство.

Оркестрите

Гостуващите оркестри са важно измерение на фестивала, носещи със себе си различни културни визии и художествени подходи.

Националният оркестър на Румъния
Гостуването на Националния оркестър на Румъния е сред важните акценти на фестивала. Създаден като резултат от най-мащабната музикално-образователна инициатива в страната, оркестърът е пример за устойчиво развитие на млади таланти и национална музикална култура.
Той пристига във Варна с изцяло Бетовенова програма, с участието на солистите: пианистът Итамар Голан, цигуларката Светлана Макарова и виолончелистката Лиляна Кехайова.

Синфония Варсовия
Създаден по идея на легендарния Йехуди Менухин, оркестърът Синфония Варсовия ще поднесе специален концерт, посветен на Полското председателство на Съвета на Европейския съюз. В програмата: произведения от Моцарт и водещи полски композитори.
На сцената ще се изявят солисти от международна величина – Марио Хосен, Кандида Томпсън и Хариет Крийг.

Скандинавски бароков ансамбъл (1B1) – едно от артистичните превъплъщения на иновативния норвежки оркестър, основан през 2008 г. от визионера Ян Бьорангер. Известен със смели интерпретации и новаторски формати, 1B1 е чест гост на най-престижните европейски фестивали и ще пристигне във Варна под диригентството на самия Бьорангер.

Украинската младежка филхармония – Националният младежки оркестър на Украйна – ще представи енергията и вдъхновението на новото поколение. Съставен от талантливи музиканти на възраст до 22 години, този оркестър е символ на страстта към музиката въпреки предизвикателствата на времето. Фестивалната сцена ще представи оригиналното сътрудничество между на Оркестъра и Паганини ансамбъл Виена под палката на Оксана Ленив. Солисти в концерта ще бъдат Марио Хосен и Андрий Мурза (цигулка). Програмата включва творби от Паганини, Габриеле Прой (световна премиера), Изаи и Брамс.

Силно е и българското присъствие – с участието на Оркестър Cantus Firmus и, разбира се, Симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна, които от години са в сърцето на фестивалната традиция.

Диригентите

Оксана Линив е сред най-влиятелните млади диригенти в Европа. Тя е първата жена, поканена да открие Оперния фестивал в Байройт, както и първата жена – главен диригент на оперен театър в Италия (Болоня). През 2024 г. тя дебютира с голям успех в Метрополитън опера – Ню Йорк, а в Залцбург дирижира за първи път Виенската филхармония.

Кристиан Мандеал – легендарен румънски диригент, ученик на Херберт фон Караян и Сергю Челибидаке. Той е бил 22 години начело на Букурещката филхармония и е дирижирал водещи оркестри в Израел, Испания, Италия, Дания и Великобритания.

Откриването на фестивала е поверено на маестро Емил Табаков – емблематична фигура в българското музикално изкуство. Финалният концерт от бароковия модул ще бъде воден от маестро Георги Димитров, който ще дирижира мащабната оратория „Годишните времена“ от Йозеф Хайдн.
Двама диригенти, които олицетворяват високата класа и традициите на българската диригентска школа.

Камерна Музика

Филхармоничен квартет Виена

Изисканост и стил внася квартетът, съставен от водещи музиканти на Виенската филхармония: двама концертмайстори, включително българската цигуларка Албена Данаилова, и двама водачи на оркестрови групи. В репертоара им са включени произведения от Моцарт, Хайдн и Дебюси.

Ансамбъл „Шостакович“
Обичаният ансамбъл се завръща във Варна с едно от най-знаковите клавирни триа на Лудвиг ван Бетовен, чиято бавна част съдържа поетични препратки към Шекспир. Ще прозвучи и „Думки“ – най-изпълняваното струнно трио на Антонин Дворжак, наситено с чешки фолклорни мотиви, характерни за стила на композитора.

 

Веско Стамболов, варненски пианист с високи художествени стандарти е подготвил програма, посветена на българската клавирна музика. Ще прозвучат произведения на Димитър Ненов, както и на незаслужено забравените Иван Димов и Стефан Икономов, наред с творби от Александър Райчев, Александър Текелиев и Красимир Тасков. Един рецитал, който съчетава виртуозност, дълбочина и национален дух.

С над 2500 концерта на най-престижните органови сцени, Роман Перуцки е сред водещите имена в съвременното органовото изкуство. Свирил е в катедралата Нотр Дам в Париж, дългогодишен главен органист на катедралата в Гданск и професор в Музикалната академия в града. Неговият рецитал е част от бароковия модул на фестивала и обещава елегантност, стил и музикално майсторство на най-високо ниво.

Лятна академия
И тази година Лятната академия събира млади таланти и преподавателите проф. Минчо Минчев (цигулка), Димитър Буров (виола), Емил Иванов (оперно пеене) и Георги Василев (китара).

Младите таланти

Подкрепата на млади и даровити музиканти винаги е била основен акцент на фестивала „Варненско лято“.

Още в откриващия концерт ще чуем впечатляващия валдхорнист Виктор Теодосиев. Само на 19 години, той вече е носител на престижни международни отличия и е специално поканен за турне с Младежкия оркестър „Густав Малер“ под диригентството на Кирил Петренко – главен диригент на Берлинската филхармония.

В големия проект на фестивала – ораторията „Годишните времена“ от Йозеф Хайдн – като солисти ще се представят млади певци от школата на именитата българска оперна прима Красимира Стоянова.

В рамките на Оперетната гала с музика на Щраус, на сцената ще блеснат млади звезди от Виенския държавен музикален университет.

Истинска изненада ще бъде и концертът на българо-италианския пианист Антонио Паван – едва на 11 години, но вече с участия на значими световни сцени. Варненската публика ще го чуе в програма с клавирни шедьоври от Бах, Клементи, Менделсон, Глинка–Балакирев и изцяло Шопенова втора част.

Концерти на открито в комплекс „Свети Свети Константин и Елена“

Лятната сцена на комплекса ще събере млади таланти и утвърдени музиканти от световната сцена. Сред тях са Марио Хосен, пианистката Кристина Милер, дългогодишния соло челист на Миланската скала Антон Никулеску и млади инструменталисти от САЩ, Латвия, България, Япония и Австрия.

Пресечните точки

Христо Йоцов и Теодосий Спасов – знакови имена в пространството, където джазът среща класиката. Всеки от тях ще представи свой авторски проект в рамките на програмата Crossover в двора на Археологическия музей.

„Зодиак“ – музикална сюита от Христо Йоцов
Произведението се превърна в истинско събитие в музикалния живот на България. Замислена като музикално писмо до знаменития японски писател Харуки Мураками, сюитата съдържа 12 пиеси, вдъхновени от характеристиките на зодиакалните знаци. С чувство за хумор, богато въображение и виртуозност, Йоцов рисува звукови портрети, които звучат като филмова музика. Творбата ще бъде изпълнена от плеяда изключителни музиканти.

VII Международен симпозиум: Музиката на Средиземноморието

Седмото издание на симпозиума е посветено на музикалното наследство и съвременните практики в страните от Средиземноморския регион.

С участие на изтъкнати музиколози от Испания, Франция, Австрия, Италия, Турция и Гърция, както и с три камерни концерта, представящи млади и утвърдени изпълнители от тези страни.

Опера в Летния театър

Съвместните събития на Фестивала и Държавна опера – Варна са премиера на операта „Руслака“ със специалнто участие на Красимира Стоянова и балетът „Катарина, или дъщерята на разбойника“, диригент Азат Максутов.

Съвместна програма на Международния театрален фестивал и Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Програма „Интермецо“

Quintetto Astor Piazzolla – носители на награда „Грами“
Оригинален аржентински състав с изключителни световно признати музиканти, ръководени от музикалния директор на самия Астор Пиацола.

НИНА НИКОЛИНА LIVE: Джаз и традиции
Уникален проект, в който български народни песни се интерпретират по нов, нетрадиционен начин, съчетаващ фолклор, етно-джаз, фламенко, както и вокални и инструментални импровизации.

https://varnasummerfest.org/

https://www.facebook.com/vnsummerfest

https://www.instagram.com/varnasummerfestival/

ПРИКАЧЕНИ ДОКУМЕНТИ

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.