Специално за премиерата на „Морската градина“ Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в България по покана на издателство „Лемур“ и Институт „Сервантес“. Тя ще се срещне с читатели в София (на 15 май), в Шумен на (16 май) и във Варна (на 17 май).
Събитието във Варна ще се проведе със съдействието на РБ „Пенчо Славейков“ в Читалнята, Основна сграда (бул. „Сливница“ 34) от 17:00 ч.
Книгата е базирана на спомените на Алберто – бащата на Софи Бехарано де Голдберг – и започва с неговото безгрижно детство във варненската морска градина. Ето защо посещението на Варна и срещата с читателите там е дълго чакан и много ценен момент за мексиканската авторка.
За да разберете как точно градът е свързан със съдбата на Софи и семейството ѝ, заповядайте на срещата с мексиканската писателка! По време на събитието ще можете лично да си поговорите със Софи Бехарано де Голдберг, с преводачката на романа Рада Ганкова и с художника на корицата Хаби ел Мааза Гомес, ще научите повече за „Морската градина“ и ще можете да си я вземете с автограф!
Събитието се осъществява с подкрепата на Институт „Сервантес“, РБ „Пенчо Славейков“ и Община Варна.
Софи Бехарано де Голдберг е с български и турски корени, и е родена в Мексико Сити. Завършва комуникационни науки в Университета на Анауак и специализира журналистика в Тексаския университет в Остин. Сред творчеството ѝ откриваме стихосбирки, исторически сборник и романите „Lunas de Estambul“, който е преведен на няколко езика и „Морската градина“ („El jardín del mar”/ “El jardín de Bulgaria”), който излиза на български език през пролетта в превод на Рада Ганкова.
„В моя роман „Морската градина“ разказвам за необикновеното пътуване на евреите от България и на собствения ми баща по време на Втората световна война“ – споделя Софи Голдберг в своя статия за мексиканския вестник „Milenio“, публикувана след това и на български в сайта на kultura.bg. В статията мексиканската авторка разказва как научава, че писателят и носител на Нобелова награда за литература Елиас Канети е бил братовчед на баба ѝ. Тази новина я кара да направи по-задълбочено проучване за живота му и кой знае – може би един ден това ще я вдъхнови да напише още една книга за България.