Сайтът, който представи вчера правителство, ще свърши работа на студент за написването на курсовата му работа. Естествено, сайтът ще е най-полезен за тези, които са направили сайта, защото ще вземат някой лев. Това заяви в студиото на NOVA TV банкерът Левон Хампарцумян.
По думите му представеният вчера от служебната власт сайт за проследяване на цените на основните хранителни продукти е било безсмилено действие.
„Невъзможно е с административни мерки да се контролира пазарът, това дори и в Китай не може да се случи, заяви още Хампарцумян и допълни - Това са популистки опити на властта да покаже загриженост за народа".
По думите му хората не искат такива сайтове, а ефективен пазар, който да предлага качествена храна.
„Да се опитаме да стандартизираме и администрираме цени на хранителни продукти, е мисия невъзможна. Опитвано е в комунистическата система, но не работи добре", предупреди експертът.
Хампарцумян определи опитите да се наложи таван на цените и да се вкарат те в регулация чрез пуснатия сайт като: популистични и безплодни опити да покажат загриженост за населението, а крайният резултат в крайна сметка ще е - цените са такива, каквито са.
Банкерът също така прогнозира, че цените на плодовете и зеленчуците ще тръгнат естествено надолу, когато им дойде сезонът. А и кой е казал, че трябва да купуваме евтини плодове и зеленчуци по средата на зимата, попита той.
Според Хампарцумян не се налага да се вдигат данъците, а просто трябва усилията да се насочат към един по-консервативен бюджет и по-ефективна държавна администрация, която да си върши работата. Държавната администрация в голямата си част остава крайно неефективна, а по-високите данъци, наляти в неефективна администрация, означават пълнене на кацата без дъно.
„Данъците всъщност подхранват - слагаме ги в една шапка, даваме ги на политиците, да ни върнат услугите - здравеопазване, образование. Затова трябва да има реалистичен бюджет, защото политиците ще трябва да решават две неща - първо, да направят консервативен бюджет, за да могат да се преследват икономическите цели на България и стабилната икономика, да дадат добра база за растеж, но трябва да мислят и как ще ги изберат пак", обясни Хампарцумян.