Пловдиският художник Димитър Добрев дари колекцията си за Музей на ютията в Стария град. Надеждата е следващата година идеята да се осъществи. Необходимо е достатъчно пространство, защото досега ютиите са 959 броя, като продължават да постъпват нови. Най-старата е от 18 век.

Подредени са според годината на производство, така следва историческото развитие на този домакински уред до 80-те години на ХХ-ти век.

Притежава ютии от всички центрове в България, където са произвеждали ютии. Това са Пловдив, Варна, Казанлък, Враца и Севлиево. Уточнението, че всяка военна фирма, която произвежда оръжие, е имала съпътстващо производство на ютии за Интенданството на армията, да си гладят униформите.

Разнообразието е огромно, има ютии от цял свят. Към ютиите има кутии, шнурове и поставки, които са изключително интересни. Трябва да се видят, но преди това да се подредят в Музей на ютията, който ще бъде единствен в България и на Балканския полуостров, съобщава БНР.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.