Община Варна планира да изгради туристически и конгресен център в к.к. „Св. св. Константин и Елена“. За реализацията на проекта има подходящ терен, който е собственост на държавата. На днешното заседание на местния парламент с 36 гласа „за“, 1 – „против“ и 5 – „въздържали се“ бе решено общината да поиска да придобие безвъзмездно от Министерството на здравеопазването имота с площ от 9 156 м. Върху него се предвижда да бъде изграден мултифункционален комплекс, включително със спортни съоръжения и зелени площи със зони за отдих, като финансирането ще се търси по европейски програми.
Общината работи и за осигуряване на нов дом за кметство „Младост". Вече има набелязан имот за строителство на модерна сграда, която ще приюти администрацията на варненския район с около 90 000 жители и ще създаде съвременна среда за обслужване на гражданите. Теренът е на комуникативно място, осигуряващо лесен достъп. Според Общия устройствен план на Варна имотът, за който има действащ ПУП-ПРЗ, попада в устройствена зона - Жг, с показатели за застрояване: макс. плътност – 60%, макс. кинт – 3, мин. озеленена площ – 20% и макс. кота корниз – 26 м.
Кметството сега се помещава в жилищен блок в ж. к. „Трошево“, който е в много лошо и нефункционално състояние. Ползваната от администрацията площ е около 560 кв. м., а за да се осигури нормална работна среда, трябва да е минимум 2 500 кв. м. Освен че условията са неприемливи както за служители, така и за граждани, ежедневно изникват трудности, тъй като информационният център е в подблоковото пространство, а кабинетите на експертите са пръснати в няколко апартамента. Заради лошия сграден фонд и липсата на енергоспестяващи мерки разходите за ел. енергия и поддръжка са много високи. Достъпът с автомобил също е затруднен. Единствената и много ограничена възможност за паркиране е на съществуващия паркинг към жилищния блок.
Общинският съвет одобри и решение на кмета за откриване на процедура за определяне на нови концесионери за спирките на градския транспорт. Те ще трябва да изградят нови и модерни съоръжения на най-натоварените места, свързани с обществения транспорт в града, както и да поддържат вече съществуващите спиркозаслони. На концесия ще бъдат отдадени 364 спирки, разпределени в три пакета. Бъдещите инвеститори ще получат правото да разположат и търговски обекти – павилиони и вендинг машини, като техният брой ще бъде ограничен, стана ясно на днешното заседание.
Рекорден брой двойки с репродуктивни проблеми – общо 82, да бъдат финансово подпомогнати от Община Варна, решиха още съветниците. С пълно единодушие Общинският съвет даде съгласието за отпускане на общо 212 хил. лв. за дейности и изследвания по асистирана репродукция. По това перо в местната хазна остават 128 хил. лв., с които общината ще може да помогне на още двойки с трудности в зачеването.
Съветниците одобриха и еднократни помощи за 179 души със здравословни проблеми, сред които има и 22 деца. Общата стойност на подпомагането e в размер на 108 050 лв., като повечето сумите от варират между 150 и 1500 лв. Седем пациенти, страдащи от по-тежки заболявания, ще получат по 2 000 лв. от общината.
С решение на местния парламент от днес други 115 души ще получат еднократни социални помощи. Подпомагането варира между 250 и 350 лева и се дава за покриване на инцидентно възникнали жизнени, образователни и комунално-битови потребности. За целта от общинския бюджет ще бъдат отпуснати общо 33 900 лв. От началото на годината броят на хората с одобрени социални помощи е 340, а гласуваните средства – 89 450 лева. По това перо до края на 2023 г. остават 151 000 лв.
Местният парламент също така даде съгласието си Община Варна да обяви обществена поръчка за ремонта на тръбопровода за отпадъчни води под дъното на Варненското езеро. Стойността на строително-ремонтните дейности е около 24 млн. лева с ДДС, като договорите за обекта ще бъдат сключени след осигуряване на финансиране.
Съветниците възложиха на кмета да предприеме действия по искане на необходимите финансови средства като целеви от централния бюджет.
От местната хазна ще бъде осигурено дофинансиране за други два важни проекта. Единият е за основен ремонт, обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на средношколското общежитие „Михаил Колони“. Проектът се финансира основно със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, но допустимият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата се оказа недостатъчен, за да се покрият всички нормативни изисквания за подобен тип сгради от образователната инфраструктура. С решение на местния парламент Община Варна ще осигури допълнителни около 527 хил. лева, необходими за изпълнението на проекта в цялост.
Приблизително същата сума – почти 526 хил. лева, ще бъдат предоставени от общинския бюджет за реализацията на проекта „Енергийно обновяване на сградата на ДКЦ 4 – Варна“. Проектното предложение също се финансира от Националния план за възстановяване и устойчивост, но безвъзмездната помощ е 45% от допустимите разходи, а данъкът добавена стойност по същата процедура е недопустим разход. Това налага необходимостта от финансова подкрепа от страна на общината, стана ясно на заседанието.
Съветниците подкрепиха предложението на председателя Тодор Балабанов да се даде принципно съгласие за осигуряване на финансови средства за изграждането на физкултурен салон в СУ „Найден Геров“. Община Варна е готова да съдейства в пълна степен за завършването на салона, но е необходим отговор от страна на Министерството на младежта и спорта, което е възложител на обекта, за последващите му действия. Такъв отговор до Община Варна все още няма.
Общината ще продължи да плаща на Агенция „Пътна инфраструктура“ за поддръжката на пътищата без винетки край Варна, решиха още съветниците. Седем участъка от републиканската пътна мрежа край града остават освободени от винетни такси, но общинската администрация превежда ежегодно средства на държавната агенция. Поддръжката на платната за движение на седемте варненски участъка струва 337 830 лв. за една календарна година.
На днешното заседание бе дадено съгласие Община Варна да поеме краткосрочен общински дълг за ремонта на филиала на ТМПЦ – Варна. Финансовият ресурс в размер на 2,35 млн. лева ще бъде осигурен от „Фонд ФЛАГ“. Средствата по-късно ще бъдат възстановени на местната хазна от управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“, която е основен източник на финансиране на проекта.
Одобрено бе и искането на изпълнителния директор на „Двореца на културата и спорта“ за отсрочване на задължения на дружеството за местни данъци и такси до края на 2027 г. Натрупаният дълг в общ размер от близо 660 хил. лева е за стар период. Текущите данъчни задължения ДКС си ги плаща в срок, бе съобщено по време на заседанието.