За периода 18 – 24 август регистрираната в РЗИ - Варна остра заразна заболeваемост е следната:

От лабораторни изследвания няма регистриран случай на заболял с диагноза Грип.

Броят на регистрираните чревни инфекции е 46 случая срещу 66 от предходната седмица. За тази седмица са регистрирани 41 лица с ентероколити (заболеваемост 9,51 ‰), 5 случая на ротавирусен ентерит (заболеваемост 1,16 ‰).

От въздушно-капковите инфекции /без грип и ОРЗ/ са регистрирани за тази седмица:

5 лица с варицела със заболеваемост 1,16‰ срещу 7 лица с варицела със заболеваемост 1,64 ‰ от предходната седмица; 1 лице със скарлатина със заболеваемост 0,23 ‰ срещу 3 лица със скарлатина със заболеваемост 0,70 ‰ от предходната седмица.

Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) е следният: през настоящата седмица са регистрирани 117 броя ОРЗ със заболеваемост 2,71 ‰ срещу 89 броя ОРЗ със заболеваемост 2,06 ‰ от предходната седмица. Съобщени са 23 лица с усложнения от ОРЗ.

Има регистриран случай на Марсилска треска.

Регистрирани са 10 лица ухапани от кърлеж, срещу 13 съобщени случая за предходната седмица.

Няма имунизирани лица срещу жълта треска.

За изтеклия период за Област Варна лабораторно доказани положителни на COVID-19 са 12 лица, срещу 9 лица от предходната седмица.

В имунизационния кабинет към РЗИ- Варна през отчетния период са извършени 10 имунизации срещу COVID-19.

Извършени са 12 броя епидемиологични проучвания на положителни на COVID-19 лица и на 26 лица с други инфекциозни заболявания.

Издадени са общо 12 броя предписания за поставяне под карантина на положителни на COVID-19 лица.

Радиофизични и радиохимични изследвания

С четирикратно измерване в работни дни пред РЗИ – Варна се следи нивото на естествения радиационен гама-фон. През изтеклия период стойностите на гама-фона са нормални и варират между 0,09 и 0,10 (µSv/ h) микросиверта за час. Отклонения извън нормалните флуктуации на гама-фона не са констатирани.

Извършени са 21 броя инспекции в обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения (ИЙЛ) при осъществяване на държавен здравен контрол за спазване изискванията за защита на лицата от въздействието на йонизиращи лъчения, с цел проверка на документацията и спазване изискванията и правилата за радиационна защита.

Във връзка със Заповед №РД-01-14/ 12.01.2021 г. на министъра на здравеопазването и писмо на МЗ с изх. №33-14-14/ 28.02.2022 г. e извършено гамаспектрометрично изследване на една проба атмосферни отлагания по радиологичен показател цезий-137.

Получената стойност е стандартна за този вид образец.

Контрол на обекти

Служители на отдел ДЗК извършиха проверки в 186 обекта, включващи детски градини и разливочни към тях, хотели, почивни станции, СПА центрове, басейни, перални, салони за красота, обекти за съхраняване и търговия с козметични продукти и други.

През отчетния период са изготвени и връчени 4 предписания за хигиенни и противоепидемични мерки.

Във връзка с установени нарушения на здравното законодателство са съставени и връчени 2 акта за установяване на административнo нарушениe на физически лица.

Обработени са и са изготвени отговори на множество жалби, сигнали и запитвания, постъпили в инспекцията.
От служители на отдел “Организация и контрол на медицинските дейности” са осъществени 17 проверки в аптеки и ЛЗИБП. Не са констатирани нарушения. Издадени са 2 удостоверения, с които се удостоверява, че ЛЗ отговарят на здравните изисквания и на съответния медицински стандарт и 4 удостоверения за недостатъчност за лекари специалисти. Всички документи по постъпилите преписки за регистрация и
пререгистрация на ЛЗИБП са окомплектовани, описани, заверени, сканирани и изпратени в Изпълнителна агенция „Медицински надзор”.

Мониторинг на водата

1. Населени места с въведено режимно водоснабдяване: с. Аврен, с. Бенковски, с. Садово, с. Доброглед, с. Ген. Кантарджиево, с. Зорница, с. Любен Каравелово, с. Булаир.

2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период: 8

3. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по микробиологични показатели от група А: 2

4. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0

5. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по химични показатели от група А: 9

6. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 1
с. Изгрев – желязо - 492 µg/l , при норма 200 µg/l

7. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по микробиологични показатели от група Б: 0

8. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0

9. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по химични показатели от група Б: 7

10. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0

При анализа на острата заразна заболеваемост, не са установени заболявания, предавани по воден път.

Предприети мерки: Издадено е предписание до ръководителя на ЕТР при ВиК-Варна ООД за проучване на причините за замърсяването на питейната вода с желязо в с. Изгрев и предприемане на мерки за възстановяване на качеството на водата.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.