За периода 15 - 20 септември регистрираната в РЗИ - Варна остра заразна заболeваемост е следната:
От лабораторни изследвания няма регистриран случай на заболял с диагноза грип.
Броят на регистрираните чревни инфекции е 31 случая срещу 30 от предходната седмица.
За тази седмица са регистрирани 23 лица с ентероколити (заболеваемост 5,34 ‰), 2 лица с колиентерит (заболеваемост 0.46 ‰), 1 лице с дизентерия (заболяемост 0,23‰), 1 случай на салмонела (заболяемост 0,23‰), 1 лице с кампилобактер (заболяемост 0,23‰), 1 случай на неуточнен вирусен хепатит (заболяемост 0,23‰) и 2 случая на ротавирусен ентерит (заболеваемост 0,46 ‰).
От въздушно - капковите инфекции /без грип и ОРЗ/ са регистрирани за тази седмица: 3 лица с варицела със заболеваемост 0.70 ‰ срещу 3 лица с варицела със заболеваемост 0.70 ‰ от предходната седмица и 3 лица със заболяване от скарлатина /заболеваемост 0.70 ‰/.
Броят на регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ) е следният: през настоящата седмица са регистрирани 131 случая на ОРЗ със заболеваемост 3,04‰ срещу 124 броя ОРЗ със заболеваемост 2,88 ‰ от предходната седмица.
Едно лице е регистрирано с диагноза Марсилска треска.
Регистрирани са 5 лица ухапани от кърлеж, срещу 1 съобщен случай за предходната седмица.
Едно лице е имунизирано срещу жълта треска.
За изтеклия период за Област Варна лабораторно доказани положителни на COVID-19 са 56 лица, срещу 64 лица от предходната седмица.
В имунизационния кабинет към РЗИ- Варна през отчетния период са извършени 9 бр. имунизации срещу COVID-19.
Извършени са 56 броя епидемиологични проучвания на положителни на COVID-19 лица и на 15 лица с други инфекциозни заболявания.
Издадени са общо 69 броя предписания за поставяне под карантина на положителни на COVID-19 лица и контактните им.
Радиофизични и радиохимични изследвания
С четирикратно измерване в работни дни пред РЗИ – Варна се следи нивото на естествения радиационен гама-фон. През изтеклия период стойностите на гама-фона са нормални и варират между 0,09 и 0,10 (µSv/ h) микросиверта за час. Отклонения извън нормалните флуктуации на гама-фона не са констатирани.
Извършени са 11 броя инспекции в обекти, използващи източници на йонизиращи лъчения(ИЙЛ) при осъществяване на държавен здравен контрол за спазване изискванията за защита на лицата от въздействието на йонизиращи лъчения, с цел проверка на документацията и спазване изискванията и правилата за радиационна защита.
При извършените инспекции не са констатирани нарушения.
Контрол на обекти
Служители на отдел ДЗК извършиха проверки в 171 обекта, включващи детски градини, училища, здравни кабинети, кухненски блокове, столове и разливочни към тях, центрове за работа с деца, школи, перални, СПА център, салони за красота, обекти за неконвенционални методи за въздействие върху индивидуалното здраве, обекти за производство и търговия с козметични продукти, оптики, водоснабдителни обекти и други.
През отчетния период са изготвени и връчени 3 предписания за хигиенни и противоепидемични мерки.
Във връзка с установени нарушения на здравното законодателство са съставени 1 акт за административно нарушение на юридическо лице и 2 акта за административни нарушения на физически лица.
Обработени са и са изготвени отговори на множество жалби, сигнали и запитвания, постъпили в инспекцията.
От служители на отдел “Организация и контрол на медицинските дейности” са осъществени 3 проверки по жалби в ЛЗИБП и ЛЗИБП. Не са констатирани нарушения.
Издадени са 8 удостоверения, с които се удостоверява, че ЛЗ отговаря на здравните изисквания и на съответния медицински стандарт. Всички документи по постъпилите преписки за регистрация и пререгистрация на ЛЗИБП са окомплектовани, описани, заверени, сканирани и изпратени в Изпълнителна агенция „Медицински надзор”.
Мониторинг на водата
(за периода 1 - 15 септември)
1. Населени места с въведено режимно водоснабдяване: с. Аврен, с. Бенковски, с. Садово, с. Доброглед, с. Ген. Кантарджиево, с. Зорница, с. Любен Каравелово, с. Булаир, с. Бенковски, с. Солник, с. Бърдарево, с. Голица.
2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период: 11
3. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по микробиологични показатели от група А: 20
4. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0
5. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по химични показатели от група А: 20
6. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0
7. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по микробиологични показатели от група А: 0
8. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0
9. Брой изследвани проби при консуматорите от централно водоснабдени населени места по химични показатели от група А: 0
10. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 0
11. Брой изследвани проби от местни обществени чешми – 1
12. От тях не отговарят на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели: 1
Чешма в центъра на гр. Дългопол – колиформи – 8 КОЕ/100мл, при норма – 0 КОЕ/100 мл.
При анализа на острата заразна заболеваемост, не са установени заболявания, предавани по воден път.