Председателят на Общинския съвет Христо Димитров днес взе участие в две срещи, посветени на важни за Варна въпроси – подобряването на финансовото състояние на „Градски транспорт“ и бъдещото развитие на индустриалната инфраструктура.
Първата среща бе с ръководството на „Градски транспорт“ и имаше за цел да уточни разходването на средствата от кредита от 8 млн. лева, за който Общинският съвет на сесията в края на февруари единодушно даде съгласието да бъде изтеглен. Финансирането е от ключово значение за покриване на стари задължения, които продължават да генерират лихви и допълнителни разходи за общинското дружество. Сред тези задължения попадат разходи, свързани с различни съдебни дела, стана ясно по време на разговорите, в които се включи и председателят на ПК „Транспорт“ Георги Кулински.
Христо Димитров подчерта, че средствата трябва да бъдат използвани целево – единствено за погасяване на стари дългове и стабилизиране на ликвидността, като по този начин се осигури повече финансова гъвкавост на „Градски транспорт“. Целта е дружеството да се освободи от натрупаните тежести и да има възможност за по-добро планиране на бъдещите си разходи.
Втората среща беше инициирана от браншови организации и включваше представители на Камарите на архитектите, инженерите и строителите, на Съюза на архитектите, както и заместник-кмета инж. Пламен Китипов, който отговаря за ресор „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“. Темата на срещата беше подготовката на по-широк формат дискусия с участието на местната власт, в която да бъдат обсъдени перспективите пред индустриалното и градоустройственото развитие на града.
Представен бе проект на задание за изграждане на Индустриална зона в землището на с. Тополи, изготвен от работна група с водещи експерти в областта на градоустройството. Реализацията на този проект, който към момента е с най-голяма готовност, ще подобри инвестиционния климат в града и да създаде нови възможности за бизнеса, изтъкнаха участници в срещата.
„Това изисква сериозна подготовка, преминаване през редица административни процедури и задълбочени експертни оценки. Разбира се, процесът няма да бъде нито бърз, нито лесен. Вярвам, че дългият път, който ни предстои, не трябва да ни плаши, а да ни мотивира. Всяко голямо начинание започва с първата стъпка и се надявам да я направим възможно най-скоро“, заяви инж. Димитров.
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.