Независимо дали става дума за Доналд Тръмп, или за неговия претендент Джо Байдън, най-популярният кандидат за президент всъщност може да загуби. За разлика от много други страни президентските избори в САЩ не зависят от това кой ще спечели най-много гласове. Резултата от вота в Щатите определя Избирателна колегия.

Що е то Електорална колегия и как работи?

Електоралната колегия е група от хора - електори (в превод от английски - избиратели), които представляват всеки от 50-те щата на САЩ и гласуват за президент и вицепрезидент, обяснява Би Би Си. Броят на електорите зависи от представителите на щата в Конгреса и сенаторите му. Например Калифорния има 55-има електори, докато Уайоминг има трима. Електорите обикновено подкрепят кандидата, който спечели най-много гласове в щата им.

Изключение правят Мейн и Небраска, които разпределят гласовете. Те използват пропорционалната система, при която щатът се разделя на избирателни окръзи. Победителят във всеки окръг получава по един електор, а победителят на щатско ниво - два гласа в Избирателната колегия.

Например, ако кандидат спечели 50,1% от гласовете в Тексас, той или тя получава всичките 38 електорални гласа на щата. Кандидатът може да спечели и още по-убедително, но пак ще получи същия брой електорални гласове. По тази причина е възможно някой от кандидатите за президент да спечели, като победи в оспорваните битки в определени щати, въпреки че има по-малко гласове за цялата страна.

За да победи, кандидатът за президент се нуждае от 270 или повече гласове в избирателна колегия

Общо има 538 електори, което съответства на броя на членовете на Конгреса (435) плюс броя на американските сенатори (100) плюс трима допълнителни електори за столицата Вашингтон.

Електорите се номинират от партиите, чиито кандидати се борят за Белия дом. По конституция като членове на Избирателната колегия те са свободни да гласуват за кандидат президента, когото одобряват. На практика обаче те предварително обещават да гласуват за кандидата на партията, която ги е номинирала. Според установилия се обичай гласуват именно за него.

27 щата и окръг Колумбия имат закони, с които задължават електорите да гласуват така, както е гласувало населението на щата. Но тъй като конституцията не ги задължава да правят това, има възможност, ако сметнат за необходимо, да подменят вота на избирателите.

Непрекият избор е заложен в конституцията на САЩ от 1787 г. По онова време първите 13 щата не са се доверявали на избирателите при избора на президент на съюза. Задачата е била поверена на Избирателната колегия. Затова невинаги непрекият избор отразява вота на населението.

През 2016 г. Доналд Тръмп има близо 3 млн. гласа по-малко от Хилари Клинтън, но става президент, защото Електоралната комисия му осигурява мнозинство.

През 2000 г. например демократът Ал Гор спечели повече гласове в т.нар. народен вот (броя на пуснатите бюлетини в национален мащаб) от републиканеца Джордж Буш-младши. В Избирателната колегия обаче спечели Буш - той взе 271 гласа срещу 266 за опонента си, след като победи с крехка преднина във Флорида и стана президент.

В американската история има още трима президенти, които са избрани без мнозинство в т.нар. народен вот

Това са Джон Куинси Адамс (1824), чийто опонент е бил Андрю Джаксън, Ръдърфорд Бърчард Хейс (1876), предпочетен пред Самуел Тилден, и Бенджамин Харисън (1888), състезавал се със Стивън Гроувър Кливланд.

Съгласно федералния закон всеки щат ще има време до 8 декември 2020 г. да разреши противоречията относно своя списък от избиратели съгласно собствените си закони. Това на практика дава на всеки щат повече от месец след изборния ден да разреши всички предизвикателства пред народните си гласове, да удостоверят резултата си и да присъди своите електорални гласове.

Голямо предизвикателство тази година ще бъде вотът по пощата Пощенските бюлетини трябва да бъдат извадени ръчно от пликовете и проверени като валидни, преди да може да бъдат подадени в табличните машини. Въпреки че в най-малко 33 щата бюлетините може да бъдат обработвани седмица или повече по-рано, преброяването може да не бъде завършено до изборната нощ в зависимост от броя на гласуващите. В десетина щати, включително бойните полета като Пенсилвания и Уисконсин, обработката пък не може да започне до самия ден на вота.

А в 22 щата (плюс окръг Колумбия) бюлетините по пощата може да бъдат отчетени дори ако пристигнат дни по-късно след изборния ден. Всичко това допълнително удължава процеса.

Гласуването по пощата на няколко пъти бе определено от президента Доналд Тръмп като опит за подмяна на вота. Той дори се закани да не признае изборния резултат.

Ранното гласуване 50 дни преди вота

Предсрочното гласуване е разрешено в много щати на САЩ между 40 и 50 дни преди деня на изборите по конституция. Предсрочното гласуване може да се извърши дистанционно, например чрез гласуване по пощата, или лично, обикновено в определени избирателни секции за ранно гласуване. Хората, които гласуват предсрочно, са обикновено тези, които няма да бъдат в дома си за деня на вота.

Пандемията от COVID-19 накара много хора да избегнат опашките и струпванията и затова има рекордно предварително гласуване. Вирусът принуди много щати да намалят броя на избирателните секции за вота през 2020 г. и да призоват хората да гласуват по пощата.

Този вид упражняване на вота е въведен по време на Гражданската война. Бюлетината се изпраща до дома на регистриран избирател, който я попълва. После той я връща по пощата или я пуска лично в специална изборна кутия или в център за гласуване.

Президентът Доналд Тръмп обаче многократно изрази притесненията си от възможните измами с гласуването по пощата. Експерти дори твърдят, че може да има технически грешки в попълване на бюлетините – най-вече от страна на тези, които за първи път ще гласуват по този начин.

В гласуването по пощата предимство има кандидатът на демократите - Джо Байдън. Проучванията показват, че поддръжниците му са използвали активно тази опция.

На президентските избори през 2016 г. в САЩ бяха подадени приблизително 33 милиона бюлетини по пощата - около 1/4 от всички, съобщава "24 часа".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.