Особено агресивен вид раци от западната част на Атлантическия океан застрашава ролята на Италия като един от най-големите производители на миди в света - както и, евентуално, едно от характерните за нея ястия с паста, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Синият рак, произхождащ от бреговете на Северна и Южна Америка, се е разпространил в няколко подобни на лагуни места в Италия, ловейки местни черупчести мекотели, хайвер и други водни обитатели.
Аквафермите за миди в делтата на река По в Северна Италия са особено силно засегнати, като местен морски биолог е казал пред Ройтерс, че раците са изяли до 90 процента от младите миди, унищожавайки бъдещото производство.
"Младите екземпляри са били почти изцяло плячка, със сигурност следващата година ще имаме много голяма криза и недостиг на пазара", сподели Емануеле Росети от Рибарската кооперация на Полесине, част от района на делтата на река По.
Италия е най-големият производител на миди в Европа и третият по големина в света след Китай и Южна Корея, според данни на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) от 2021 г.
Освен това е дом на класиката на местната кухня "спагети с миди" (spaghetti alle vongole).
Саша Райчевич, експерт по морските водни ресурси от Италианския институт за опазване и изследване на околната среда (ISPRA), смята, че сините раци са пристигнали в Италия чрез трюмна вода.
По думите му те са били открити за първи път преди около десетилетие и все още не е ясно защо сега се размножават с такава скорост. "Може да има връзка с изменението на климата, но нямаме доказателства, за да го кажем със сигурност", коментира Райчевич.
Рибарите в засегнатите райони бяха посъветвани да ловят колкото се може повече сини раци, за да ограничат техния брой, но в делтата на река По усилията не доведоха до голяма разлика.
"Днес уловихме около 12 тона. Ловим такива количества всеки ден, но не виждаме спад в популацията на раците", каза Росети, добавяйки, че броят им е започнал излиза от контрол през май.
Само малка част от уловените раци се продават за човешка консумация, тъй като те са относителна новост и няма много търсене. Останалите се изхвърлят, но има планове някои да се използват за храна на животни.
Миналата седмица земеделското лоби "Колдирети" (Coldiretti) заяви, че "нашествието" на раци се превръща в "природно бедствие", заплашващо оцеляването на 3000 семейни фирми в делтата на река По, и призова правителството за подкрепа.
Райчевич предупреди, че ситуацията е много сериозна по отношение на екологични и икономически щети и няма възможност за пълно изтребление на сините раци.
Според него трябва да бъдат ограничени и да се намерят начини за съвместно съществуване.