Вкаменелостите на гигантска многоножка, открита на плаж в Северна Англия, принадлежат на най-голямото безгръбначно в света, живяло някога в света. Това се посочва в научна статия, публикувана в „Journal of the Geological Society”.
Фосилът е намерен през януари 2018 г. в парче пясъчник, паднал от скала на плаж в залива Хоуик в Нортъмбърланд. Камъкът се напукал и разкри вкаменелостите.
Нийл Дейвис, преподавател по седиментна геология в катедрата по геонаука в университета в Кеймбридж, заявява, че вкаменелостите са случайна находка на бивш докторант в университета.
Фосилът е толкова голям, че са били необходими четирима души, за да го вдигнат за транспортиране.
Останките на съществото от вида Arthropleura (Артроплевра) датират от карбона преди около 326 млн. години, повече от 100 милиона години преди появата на динозаврите.
Многоножката е била широка 55 см, дълга 2,63 м и е тежала около 50 кг.
Този размер я прави най-гигантското известно безгръбначно за всички времена. Тя е дори по-голяма от древните морски скорпиони, които преди са притежавали тази титла.
Това е едва третата намерена вкаменелост на многоножка от рода Arthropleura. Другите два екземпляра са открити в Германия и са много по-малки от новия екземпляр.
Артроплеврите са обитавали Земята 45 млн. години, преди да изчезнат. Причините за изчезването им са неизвестни. Може би това се дължи на промяната на климата или на появата на влечуги, които са започнали да доминират в тяхното местообитание.