На 25 септември във Варна ще бъде открит паметник на ген. Иван Колев. Военният ритуал ще се проведе в 11 ч на кръстовището на булевардите „Генерал Иван Колев“ и „Цар Освободител“. Инициативата е на сдружение „Български родолюбци“, подкрепена от 10 неправителствени организации в града.
- Г-н Иванов, кои са „Български родолюбци“?
- Организацията „Български родолюбци“ съществува от близо година. Основните й цели са утвърждаване на родолюбието във всичките му форми – патриотично възпитание, любов към рода, семейството, страната, познаване на родовата история, историята на града и българската история. Това не изчерпва хоризонта на българското родолюбие. Разглеждаме го като реални действия за добруването на всеки един от нас. Едно такова действие е подпомагане на туристическия бранш чрез популяризиране на България в страни, в които навремето е имала авторитет, като държавите от Кавказкия регион – Армения, Грузия, Азербайджан. Друга форма на родолюбие е поправяне на неистините в учебниците по история, разбира се, не с цел създаване на фалшиво самочувствие. Откриването на паметника на ген. Иван Колев е в контекста на това патриотично възпитание.
- Как се роди идеята за създаването на паметника?
- Идеята възникна през февруари по време на обсъждане с представители на други неправителствени организации честването на 160-ата годишнина от рождението на ген. Иван Колев. Първоначално обсъждахме поставянето на паметна плоча, но личността на ген. Колев заслужава много повече. Дори паметникът, който ще открием на 25 септември, е скромен по отношение на това, което той заслужава.
- Лесно ли събрахте средства за реализация на инициативата?
- В момента, в който взехме решението, имахме вече събрани някакви средства в организацията, но основното финансиране дойде от Община Варна. Общинският съвет в сравнително бърз порядък одобри част от средствата, които поискахме за проекта. Впоследствие общината направи всичко възможно да задели пари в рамките на настоящия бюджет. Въпреки че реалното отпускане на средствата ни постави на ръба на сроковете, паметник ще има. Откриваме го на 25 септември – Деня на присъединяване на Южна Добруджа към България през 1940 г.
- Кой е автор на скулптурата и какво представлява тя?
- Автор е варненският скулптор Живко Дончев, носител на награда „Варна“ за тази година и емблематичен скулптор за нашия град. Паметникът ще бъде висок между 2,10 и 2,20 м. Самият бюст, бронзова част, е 65 см. Постаментът е от черен гранит. Надписите са със златни букви, но истинските златни букви са подвизите на ген. Колев в историята.
- И да кажем все пак за непросветените кой е ген. Иван Колев?
- Ген. Иван Колев е герой от войните за национално обединение. Достойна личност, човек на честта, скромен, не се величае от поста си, но строг командир. Останал е в спомените на подчинените си като „нашият генерал“. Ген. Колев е българин, роден в Бесарабия, на 15 септември 1863 г. Завършва Болградската българска гимназия. Пропит от възрожденския дух, през 1884 г. идва в България. Записва се като доброволец през 1885 г. в Сръбско-българската война. Завършва военното училище и Генерал щабна академия в Торино. По собствено желание е разпределен за кавалерист. Целият си живот посвещава на българската конница и затова на паметника е изписано „Бащата на българската конница и освободителя на Добруджа“.
- Каква е връзката му с Варна?
- Всеки който живее в България, рано или късно стига до Варна… В Добричката епопея ген. Колев е назначен на прага на войната с Румъния за командващ Първа конна дивизия. Взема основно участие в освобождаването на Добруджа през 1916-1917 г. Заради действията си за спасяването на Добрич получава прозвището „Спасителят на Добрич“. Спасява и Варна, защото през Първата световна война градът е стратегическа цел за руското командване. Целта е докато основните сили са съсредоточени в Тутракан в противоборство с румънските части, да бъде ударена Варна, след това Бургас и да се отвори пътят към Истанбул. Генерал Колев предотвратява тези намерения и по този начин реално спасява Варна. Осми приморски полк, който брани Добрич, също е поставен в много неизгодна ситуация. Спасява и тях. Приносът му е значителен. Той заслужава да има и главен булевард на негово име, и паметник.