Галерия 33 има удоволствието да представи изложбата „И морето в нас остава...Картини от миди“ – едно вълнуващо пътешествие в света на молускарта, изкуство, родено от любовта към морето и създадено от неговите дарове. Изложбата е част от Европейска нощ на музеите и галериите, Варна. Откриването ще се състои на 19.05.2026 г. от 18:00 ч., а експозицията ще може да бъде разгледана в периода 19.05–03.06.2026 г.

Авторката Мария Николова, родена и израснала във Варна, представя уникални творби, изработени от миди, охлюви, рапани, пясък и други естествени материали, събирани по цялото Черноморие, по бреговете на Дунав и извън България.

Изложбата е специален подарък от сестра ѝ, проф. Анна Недялкова. В картините, за направата на които са използвани морски дарове, се превръщат в цветя, пейзажи, морета и икони.
„Това е чувство за свобода и безграничност, за нежност и сигурност, дори когато морето тревожно реве. Морето е клетва, блян, до който всеки тайничко иска да се докосне“, споделя Мария Николова.

Творбите ѝ излъчват топлина, хармония и светлина – сякаш морето е оставило отпечатък във всяка мидичка. Те носят послание за търпение, обич и вяра в красотата на простите неща.

С над десет самостоятелни изложби и множество творби в частни колекции по света – Италия, Швейцария, Германия, Турция, САЩ и Англия – Мария Николова продължава да вдъхновява зрителите си да откриват неподозирани таланти в себе си и да усещат морето като част от душата си.

„И морето в нас остава... Картини от миди“ е покана към всеки да се потопи в магията на вълните, да усети свободата и да открие своето вдъхновение.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.