796‭ ‬декара с нови гори са се появили на територията на Североизточното държавно предприятие (СИДП) благодарение на проект LIFE19NAT/BG/001133-LIFE IASHAB‭ ‬/Горите на Североизтока/.‭ ‬До края на година ще бъдат залесени още‭ ‬500‭ ‬декара,‭ ‬стана ясно по време на работна среща на екипа по проекта.‭ ‬В рамките на два дни ръководителят на проекта инж.‭ ‬Веска Стойнева и началникът на отдел в Дирекция‭ „‬Търговски дружества и държавни предприятия‭“ ‬инж.‭ ‬Николай Василев посетиха всички обекти и дадоха много добра оценка на лесовъдите в ДЛС-Тервел,‭ ‬ДЛС-Балчик,‭ ‬ДЛС-Шерба,‭ ‬ДГС-Нови пазар,‭ ‬ДГС-Генерал Тошево и ДГС-Варна.‭ ‬В края на работната среща стана ясно,‭ ‬че въпреки забавянето през годините проектът ще бъде завършен в срок.‭

Проектът LIFE IASHAB,‭ ‬с работно наименование‭ „‬Горите на Североизтока‭“‬,‭ ‬е една от инициативите на Североизточно държавно предприятие‭ – ‬Шумен,‭ ‬насочени към опазване и възстановяване на природата и горите в стопанисваната от предприятието територия.

Основната цел на проекта е да бъдат премахнати насаждения от инвазивни чужди видове,‭ ‬които са в неблагоприятно състояние,‭ ‬и да се възстановят приоритетни горски местообитания в‭ ‬10‭ ‬защитени зони от мрежата Натура‭ ‬2000:‭ „‬Провадийско-Роякско плато‭“‬,‭ „‬Хърсовска река‭“‬,‭ „‬Суха река‭“‬,‭ „‬Камчия‭“‬,‭ „‬Крайморска Добруджа‭“‬,‭ „‬Камчийска и Еменска планина‭“‬,‭ „‬Островче‭“‬,‭ „‬Преславска планина‭“‬,‭ „‬Голяма река‭“ ‬и‭ „‬Росица-Лозница‭“‬.

В допълнение на планираните преки консервационни дейности,‭ ‬проектът‭ ‬допринася за подобряване на стратегическото планиране в горския сектор и‭ ‬осигурява възможности за обмен на опит,‭ ‬и добри практики с експерти от други европейски държави.

Проект‭ „‬Горите на Североизтока‭“ ‬се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма LIFE Nature‭ ‬2019‭ ‬на Европейската комисия.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.