Изключително успешно приключи археологическият сезон на скалния град Перперикон. Археолозите и работниците си тръгват доволни от там. След 5 години работа екипът на проф. Николай Овчаров попадна на търсената епископска резиденция.

Комплексът, който беше разкрит през последните 3 месеца, е функционирал между 6. и 11. век. Тук е бил духовният център на Родопите, твърди проф. Николай Овчаров.

"Имаме 3 сгради - ротондата, в която се намираме в момента и която е била мавзолей на някой от епископите през 6 в., и две други сгради. Едната е била жилищна, доста представителна. И една много фина, малка, която тълкувам като ризница, където са се съхранявали одеждите на духовниците", обяснява проф. Николай Овчаров.

Археолозите се надяват догодина отново да са тук, тъй като имат много работа, а са и убедени, че ги очакват още ценни находки.

"Надявам се държавата... да разбере огромното значение за науката и културата и туризма, който има на Перперикон и да продължим, за да разкрием епископския комплекс", допълва Овчаров.

Дори в последния си работен ден археолозите намериха красив пръстен с елен. Откри го жена, която работи тук близо 20 години.

"От 2003 г. работим, доволни сме, цялото семейство, пръстенчето намерих до краката, доволна съм", казва Гюлшен Апти. Все повече са и туристите, които идват на Перперикон от цялата страната.

"Любовта към българската история, красотата на Родопите. За пръв път сме тука, много сме очаровани от гостоприемството на местните хора, местните гозби", казва Борислав Ганев.

Цялостното разкриване на епископията на Перперикон ще продължи и догодина, съобщи БНР.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.