И на национално, и на европейско ниво са необходими по-строги мерки срещу насилието над животни и незаконната търговия, която генерира в ЕС над 2 млрд. евро годишно, категоричен е Емил Радев, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в Европейския парламент. По думите му вече 6 години ЕП настоява Еврокомисията да внесе предложение за всеобхватна законодателна рамка за хуманно отношение към животните, но резултат все още няма.
„Бях сред вносителите на предложенията, с които през 2011 г.
криминализирахме насилието над гръбначни животни в България, но е крайно време за по-сурови санкции. Създадохме и зоополиция, но в настоящия си вид тя не може да отговори на обществените очаквания. В момента у нас от
260 присъди само 9 са ефективни, а глоби от 5000 лв. не са възпиращо наказание за хора, които печелят десетки хиляди евро от продажбата на ужасяващи кадри“, коментира евродепутатът, визирайки скандалните разкрития в Перник за трансгранична схема за насилие над животни, превърната в доходоносен бизнес.
На среща с членове на ГЕРБ във варненския район „Владислав Варненчик“ Емил Радев информира за незабавната реакция на Интергрупата за защита на животните по случая и за разговорите, които проведе с българския правосъден министър и главния прокурор. Евродепутатът оцени усилията на Министерството на правосъдието да се даде бърз ход на необходимите законодателни промени и изрази надежда, че планираният в края на април форум за по-ефективни мерки срещу насилието над животни ще допринесе за това. Според Радев механизмите за противодействие на педофилията, тероризма или езика на омразата в социалните медии могат да се прилагат резултатно и в борбата с онлайн разпространението на насилствени кадри с животни.
Евродепутатът запозна присъстващите с предложената в ЕС нова система за връщане на нелегални мигранти в държавите им на произход. „Това е изключително необходимо, тъй като към момента едва 20% от мигрантите с издадена заповед за връщане напускат реално територията на ЕС.
Въвеждането на общоевропейска заповед за връщане ще позволи държавите членки да признават и директно да изпълняват решения за връщане, издадени от други страни в ЕС, без да се налага да се чака ново производство. На практика процедурата ще се ускори“, обясни Емил Радев и допълни, че промените трябва да влязат в сила през 2027 г. В средата на следващата година пък предстои да заработят и петте регламента от новия пакт за управление на миграцията.
В рамките на срещата в район „Владислав Варненчик“ бяха обсъдени също плановете на ЕС за модернизация на военно-промишления комплекс и възможността България да се възползва от тях, както и предизвикателствата в резултат от кадровата криза в армиите на държавите членки. Дискутирани бяха и мерките за намаляване на административната тежест и необходимостта да се ревизират спорни аспекти от Зелената сделка, така че целите, които тя поставя, да са не само високи, но и изпълними. В отговор на поставените въпроси за напрежението в редица съседни държави, Емил Радев подчерта, че вижда възможност за успокояване на обстановката в европейското бъдеще на региона и припомни, че именно българското председателство на Съвета на ЕС постави Западните Балкани сред приоритетите в дневния ред на Европа.
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.