Как да наемем дърво, да отглеждаме био зеленчуци в града, без да притежаваме собствена земя, да организираме енергийна общност или да изчислим влияението си върху климатичните промени... Тези и още интересни теми, свързани с природосъобразния начин на живот, ще бъдат дискутирани по време на първата конференция „Климатична адаптация и преход към екологичен начин на живот“.

Форумът ще се проведе на 27 юни (неделя) във Варна. Началото е от 10,30 ч в хотел „Черно море“. До 16 ч ще бъдат изнесени презентации и дискусии в три панела – „Граждански инициативи“, „Енергия и климат“ и „Общностни инициативи“.

За първи път в региона ще бъде представен доклад за развитието на енергийните общности у нас. Документът е изготвен по поръчка на Европейската климатична фондация от базирана в Берлин консултантска компания.

Според него у нас липсва законодателна рамка, която да регламентира енергийните общности. Това е една от причините процесътвсе още да не е стартирал. Европейската директива за възобновяема енергия трябва да бъде транспониранана в българското законодателство до 30 юни т. г.

Това обаче реално няма да се случи. Докладът препоръчва мобилизация на финансовите ресурси в тази насока, т.е. европейското финансиране да отива за създаване и развитие на енергийни общности у нас. Заради липсата на законодателна рамка обаче в момента нито държавният, нито частният капитал, в лицето на банковите институции, имат интерес да финансират подобни дейности.

Енергийните общности представляват групи от хора, в това число малки и микро предприятия, общински власти и други, базирани на определена територия, които да инвестират в проекти за възобновяеми енергоизточници. Основната цел, освен да се произвежда възобновяема енергия, е да се създава по-благоприятна икономическа, социална и екологична среда в общонстта.

Конференцията „Климатична адаптация и преход към екологичен начин на живот“ ще даде възможност за обмяна на опит по темите за климатичната адаптация и как да посрещнем процесите на обратна миграция (от града към селото). Ще научите с конкретни примери и за процесите на климатичната емиграция, които се засилват в Европа, както и за влиянието на безжичните технологии върху живота на Земята.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.