Ученици от Дискусионен клуб „Европа“ към Първа езикова гимназия и възпитаници на Школата по гражданско образование „Младежки парламент – Европейски мост“ към ОДК-Варна ще влязат в ролята на „Детективи на европейски проекти“. Инициативата ще се проведе в рамките на Националната кампания на Мрежата от ОИЦ за 2024-2025 г.

По време на първата организирана среща, домакин на която бе Областният информационен център-Варна, неговият управител д-р Виктория Николова обясни на присъстващите какво представлява инициативата и кои са основните й цели. Идеята е чрез преки наблюдения и лична ангажираност да се повиши информираността сред големите ученици за проекти в тяхното населено място, реализирани със средства от Европейския съюз.

Младежите бяха запознати с Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България – ИСУН 2020. Те научиха какви са основните й функции и как се работи с нейния публичен модул. „Детективите“ видяха в реална среда как да търсят и филтрират информация в платформата в зависимост от данните, които са им необходими - място на изпълнение, финансиране, продължителност, дейности по проекта и др.

„България е една от малкото държави в Европейския съюз със система, която да гарантира толкова прозрачност при подаване и отчитане на проекти“, подчерта д-р Николова.

Присъстващите показаха голям интерес към инициативата и отправиха редица въпроси, между които как се формира бюджетът на европейските програми и фондове, какви са критериите за оценка на проектни предложения, как се става оценител, по какъв начин са защитени правата на бенефициентите и как е надграждана системата ИСУН 2020 през годините. Възпитаниците на двете школи проявиха любопитство и към процеса на кандидатстване и етапите на работа и изпълнение на проекти. Участниците в срещата обсъдиха и бъдещите стъпки в съвместната работа по инициативата.

В рамките на втората фаза на кампанията, която ще се изпълнява през 2025 г., младежите ще имат ангажимента да посетят мястото на изпълнение на избрани проекти. Чрез интервюта, срещи и анкети те ще подготвят по групи разказ за тях и ще ги представят по креативен начин.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.