Премахва се разделението на пристанищата за обществен транспорт на такива с национално или с регионално значение.

Това предвиждат приетите на второ четене в парламента промени в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата.

С измененията се създават условия на национално ниво за прилагане на Регламент на ЕС за пристанищните услуги и общите правила за финансовата прозрачност на пристанищата.

Така вече акваториална такса ще заплащат само тези собственици на територията и инфраструктурата на пристанища, които са разположили в тях плаващи хидротехнически пристанищни съоръжения за връзка между кораба и брега или за защита от ветрово или вълново въздействие. Предвижда се тази промяна да влезе в сила от 1 януари 2021 г. Размерът на таксата се определя от Министерския съвет и ще се събира от Изпълнителна агенция “Морска администрация”.

За посещаващите пристанище за обществен транспорт кораби, с изключение на военните, и за опериращите в такова пристанище кораби ще се заплащат пристанищни такси за ползване на пристанищната инфраструктура, както и за приемане и обработване на отпадъци – резултат от корабоплавателна дейност. Таксите ще се определят по размер и ще се събират от Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура” или от собствениците на територията и пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт.

Цените за пристанищните услуги, предоставяни в пристанище за обществен транспорт, се определят по размер, обявяват се публично и се събират от пристанищните оператори, които извършват услугите.

Територията и пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт, с изключение на инфраструктурата за достъп, може да бъде собственост на държавата, на общините, на физически и юридически лица, предвиждат новите текстове.

Инфраструктурата за достъп до пристанищата за обществен транспорт е публична държавна собственост. Когато достъпът по суша до пристанище за обществен транспорт се осъществява по съществуващата улична мрежа, автомобилният подход на пристанището е публична общинска собственост.

Публична държавна собственост е и общата техническа инфраструктура на пристанище за обществен транспорт, в което поне един терминал е собственост на държавата. Обща е инфраструктурата, която обслужва повече от един терминал.
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.