“Мониторингът и събирането на данни са от изключително значение, за да знаем какво е природозащитното състояние на видовете, така че внимателно да се прецени по какъв начин е най-целесъобразно да ги опазваме“. Това заяви във Варна зам.-министърът на околната среда и водите Мария Бояджийска на информационна среща за отчитане на проведени теренни проучвания на китоподобни бозайници Tursiops truncatus /Афала/и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/ и риби Аlosa immaculata / Карагьоз, Дунавска скумрия/ и Alosa tanaica /Малък карагьоз, Харип/ по „Натура 2000 в Чено море“. Зам.-министърът очерта като най-съществен приоритет в рамките на проекта определянето на защитените зони в акваторията на Черно море, както и отчитането на необходимост от нови такива.
“За нас, като част от министерство на околната среда и водите, резултатите ще бъдат основата за преценка по какъв начин България ще допринесе към целите за европейската стратегия за биоразнообразие за опазване на защитените зони и какъв ще е приносът за защитените зони в морска среда”, каза още зам.-министър Бояджийска. Тя изрази увереност, че дейностите ще бъдат извършени в заложените срокове, както и ще доведат до постигането на очакваните резултати.
Основната цел на проект BG16M1OP002-3.005-0001 „Натура 2000 в Черно море“ е завършване на мрежата Натура 2000 в морска среда, в съответствие с изискванията на Директива 92/43/ЕИО за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (Директива за местообитанията). Всички дейности по проекта трябва да приключат до 30 ноември 2023 г., припомни пред участниците в срещата в малкия Арт салон на радио Варна зам.-ръководителят на изпълнителския екип Николай Недялков.
Екипите отчетоха данните от извършената теренна работа през зимния период по договор с предмет „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република Блгария по проект „Натура 2000 в Черно море“, финансиран по оперативна програма „Околна среда 2014-2020“.
Проектът се финансира по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетна ос 3 „Натура 2000 и биоразнообразие“ на оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”. Стойността на проекта е 11 734 980 лева, от които 9 974 733 лева са предоставени от Европейския фонд за регионална развитие, а 1 760 247 лева са национално съфинансиране.
Бенефициент по проекта е дирекиця „Национална служба за защита на природата“ в Министерството на околната среда и водите, чийто директор Мирослав Калугеров също се включи в информационната среща във Варна.
В рамките на зимния сезон бяха проведени теренни проучвания на китоподобни бозайници Tursiops truncatus /Афала/и Phocoena phocoena /Черноморска свиня/ и риби Аlosa immaculata / Карагьоз, Дунавска скумрия/ и Alosa tanaica /Малък карагьоз, Харип/ по договор с предмет „Проучване и картиране на разпространението на типове природни местообитания, местообитания на видове и техните популации и определяне на природозащитното им състояние в морските пространства на Република България“.
Екипите на ДЗЗД „Понтус Индаго” приключиха работа по заложените в плана за зимния сезон теренни проучвания на китоподобни бозайници - Афала (Tursiops truncatus) и Черноморска свиня (Phocoena phocoena). Обследвани са 17 защитени зони в мрежата „Натура 2000“. Изследвани са 198 тренсекта в защитените зони с обща площ 717 850 метра. Установените китоподобни бозайници в обследваните територии са: 23 бр. Афала (Tursiops truncatus) и 31 бр. Черноморска свиня (Phocoena phocoena).
В края на сезона стартираха и планираните обследвания със самолет по трансекти, обхващащи някои от защитените зони, шелфа и Изключителната икономическа зона на страната в Черно море.
Междувременно приключиха и терените проучвания за картиране на риби Аlosa immaculata /Карагьоз, Дунавска скумрия/ и Аlosa tanaica /Малък карагьоз, Харип/.
Беше проведено проучване чрез тралиране с кораби в 102 предварително проектирани/дефинирани трансекта.
Чрез хрилни мрежи бяха проучени 9 броя защитени зони в мрежата НАТУРА 2000 - BG0001500 - Аладжа банка; BG0000103 - Галата; BG0000621 - Езеро Шабла - Езерец; BG0000154 - Езеро Дуранкулак; BG0000116 - Камчия; BG0000100 - Плаж Шкорпиловци; BG0001502 - Отманли; BG0000146 - Плаж Градина - Златна рибка; BG0000620 – Поморие. Общата дължина на тралираната акватория е 331 720 метра, а броят уловени екземпляри от вида Alosa spp: 486.
През летния сезон теренните екипи продължават изследователските мисии за бозайници и стартират интензивни проучвания на природните местобитания.