Близо 100 души са обучени като спасители през тази година, съобщи днес експертът от Българския Червен кръст (БЧК) във Варна Велислав Цеков, член на Националната комисия по водно спасяване и председател на Дружеството на специалистите по водно спасяване, цитиран от БТА. Той уточни, че заради демографските процеси броят на желаещите да карат курсове намалява, освен това стават все по-малко и хората, които могат да плуват добре.

Програмата за обучение на спасителите на БЧК е изцяло по европейските стандарти, допълни Цеков. Той и председателят на варненската областна структура на червенокръстката организация Илия Раев посочиха, че е добре да се върне задължителното обучение по начални плувни умения при децата. Това няма да ги направи шампиони, но ще ги научи да се пазят, аргументираха се специалистите. Двамата коментираха още, че е наложително държавата най-после да актуализира нормативите, заложени в наредбата за водните площи и спасителната дейност.

Атаките защо само БЧК организира курсове за спасители стават през годините все по-активни, но червенокръстката организация е единствената, която приключва курсовете с изпит за покрити нормативи и издава сертификат, каза още Илия Раев. Той припомни, че тези, които искат да спасяват на море, трябва да преплуват 100 метра за 1,4 минути. Изискването за спасителите на басейни е да минат 50 метра за 50 секунди.

Анастасия Георгиева от Община Варна допълни, че през тази година са подадени 135 заявления за откриване на плажове и басейни. По норматив на плажните ивици на всеки 100 метра трябва да има спасителен пост.

Специалистите от БЧК представиха и програмата на Седмицата на водното спасяване, която започва във Варна. Заложени са ежедневни демонстрации на плажове в града и в комплексите край него. За 23 юни е планирана научно-практическа конференция, чийто домакин ще бъде Музеят по история на медицината.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.