Юлиян Атанасов
Специално за parallel43.bg

Лесно се пие сутрешното кафе. Може у дома от кафемашината, може и от уличен автомат. Или в кварталното кафене. Това е лесно.
Лесни мачове в efbet Лига обаче няма!
Няма да има и до края на шампионата!
Защо го казвам това ли?
Защото очакванията и на заклетите фенове на „Черно море”, и на футболните хора, които разбират от тая игра, бяха „моряците” да запишат победа у дома срещу „Локомотив”, а после леко да се справят и с тима на треньора Христо Янев.
И двете не се случиха.
Вместо очакваните 6 точки, в актива на „зелено-белите” влезе само една-единствена.
Защо е така?
Причините детайлно ще бъдат разгледани, обсъдени и анализирани, а това със сигурност вече е направено, от треньорския щаб и футболистите. Редно е обаче да кажем, че за тия очаквания към двата мача заслугата е не на друг, а на самите футболисти и треньорския щаб. По една единствена причина: В последните сезони и най-вече в изминалите два отборът на „Черно море” вдигна високо летвата със спечелването на два комплекта медали. Това бяха златни страници в историята на клуба и съвсем нормално е през настоящия сезон очакванията да са завишени. „Черно море” е отбор вече с изграден футболен манталитет и коментарите от телевизионните студия, че трябвало да се променя манталитетът, са според мен абсолютни глупости. Отборът на „Черно море” вече не се радва на точката, извоювана като гост, а винаги търси нещо повече. Твърдя, че отборът има изграден манталитет на победител и това ще се види и през настоящия сезон! Не се съмнявам!
Обаче.
Спортът затова е интересен, защото е непредвидим. Няма отбор не само в родната елитна група, а и в Европа, който да записва самои единствено победи. Всеки от тимовете в родната efbet Лига тръгна в новия шампионат с нови амиции. Всеки от отборите се е готвил, всеки е правил селекция, всеки е работил под ръковостдото на треньор, който има свои виждания за играта и иска подопечните му да ги реализират. Трудно е да се каже кой е аутсайдер в даден двубой и кой е фаворит. Освен ако не си коментатор в Диема спорт, където се надпреварват понякога да говорят врели некипели и да проявяват явни пристрастия. Смешни в немалко случаи.
В мача на „моряците” с „Ботев” например коментаторът на двубоя от първата минута фаворизира домакините – че било време да прекъсната черната серия срещу гостите, и още в 50-ата минута обяви гордо,че врачани вече имат нови три точки в актива си и дишат във врата на „Черно море”. 40 минути преди последния съдийски сигнал. Но явно от този манталитет на пристрастия родните коментатори няма да се отърват. При това към 80-ата минута същият коментатор обяви, че стражът на домакините бил... много стабилен на вратата. Странно заключение, при положение, че към неговата врата въбще нямаше отправен удар...
Но сега още малко за двата мача, в които „Черно море” пропиля точки. Срещу „Локомотив” домакините изиграха добре първото полувреме, по мое скромно мнение, но не запазиха този стил на игра и след почивката и преотспъпиха инициативата на пловдивчани, които пък се възползваха от това и създадоха няколко сериозни опасности пред Пламен Илиев. На фона на показаното изравнителният гол в продължението дойде закономерно. Макар че точно в продължението, според мен, при този крехък аванс, домакините биха могли да проявят доза футболна хитрост, с тактически нарушения в средата не терена, и въобще да не позволяват на гостите да стигат до центрирания и меллета, при каквото падна голът...
Срещу „Ботев” във Враца пък гостите не играха добре в целия мач и логично отстъпиха, макар и след щастливо попадение на врачани. Аз лично нямам обяснение за тази неуспяла игра – без типичната дълбока преса, с липсваща игра без топка, без нужната агресия, без креативността в нападение, без създадените голови ситуации и най-важното – без удари към вратата на съперника. Естествено така точки не се печелят.
Но.
Нека не пропускаме и друго нещо. Футболистите не са извънземни личности. Те са обикновени хора като всички нас. Има моменти, в които психиката може да изиграе лоша шега. И понеже „Черно море” е отбор на колективната игра, доказвал го е много пъти, в тези два мача според мен изневери колективната психика. Като че ли в някаква дупка бяха изпаднали играчите.
Убеден съм, че тактиката и за двата описани двубоя не е била заложена в този вид от Илиан Илиев и помощниците му. Илиан е опитен, можещ и знаещ треньор, който познава до детайли играта на всеки съперник. Но едно е заложената тактика, друго е въплащението й в играта. На игралното поле не е треньорът, а футболистите.
Едно според мен, е сигурно: това, което видяхме във въпросните два пропилени мача, не са възможностите на „Черно море”! Видяхме съсвем различен игрови облик във второто полувреме срещу варненския „Спартак”. Значи отборът може. Въпросът е да го демонстрира във всяка среща, колкото и да е трудно. За да спрат най-после провокациите на псевдо коментатори, които още след четвъртия кръг обявиха, че за челните места щели да се борят „Левски” и „Лудогорец”. И дори им смятат точките. Други обори в България, според тях, няма. Аз обаче питам: Защо пък шампион този сезон да не стане „Локомотив” -Плодив? Или ЦСКА 1948? Или „Черно море”? А?
Ами efbet Лига е футболен маратон. Дълъг. Всичко може да се случи. Лесни мачове няма за никого. „Синята приказка” на играчите от „Герена” не успя да бие във Враца. ЦСКА горките още нямат победа, а хвърлиха милиони за гръмка селекция. Евробоецът „Арда” този сезон изпитва трудности във вътрешното първенство. „Лудогорец” едва би „канарчетата”, които пък не се знаеше ще имат ли въобще отбор....
Ще приключа с едно изказване на Христо Янев след победата на неговия тим над „Черно море”. Треньорът заяви: Спечелихме срещу един от трите най-силни тима в България.
Без коментар!

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.