Юлиян Атанасов, специално за parallel43
Градското футболно дерби е вече в историята. Изписаха се и се изговориха хиляди неща. Доста четох и слушах. Вече по навик оставям нещата малко да отлежат, да се отдалечи емоцията, преди да споделя и моите кратки бележки.
Както подсказва заглавието, ще нахвърлям впечатлението си от играта на думи около този мач. И отвъд играта на думи.
Почвам с нещата, които, според мен, не са игра на думи.
„Спартак“ спечели една точка на „Тича“.
„Черно море“ изгуби две точки в градското дерби.
Това не е игра на думи и ще опитам да обясня защо.
Защото, колкото и дербитата да са непредвидими като краен изход и това се вижда много често и в родната efbet Лига, в сблъсъка на „Тича“ резонно бе да се очаква победа на „Черно море“. По няколко причини.
Първо, цялостното представяне на съперниците в хода на първенството до момента бе определено на страната на символичните домакини. „Черно море“ не крие амбициите си още от началото на сезона да намери място за втора поредна година в зона „Европа“ и да спечели медали. И до момента поне и двете цели се очертават като напълно възможни – вижте класирането и точките.
Второ, „Черно море“ не премина през онези сътресения, които съпътстваха градския съперник от началото на този сезон – скандали около напускането на спонсора, треньорски рокади, изпълнения на феновете, довели до треньорска смяна, забавени плащания, предизвикали изявления в медиите от капитана на тима. В „Черно море“ се работеше спокойно и целенасочено през този период.
Трето, въпреки напускането на Кешеру и Дуду, „моряците“ съхраниха основното си ядро футболисти, опитни, сработени през годините, в които треньорският щаб внедряваше и продължава да внедрява таланти от школата. „Спартак“ също бе напуснат от голмайстора си Ахмед Ахмедов.
Затова според мен не е игра на думи, че „Черно море“ изгуби две точки.
Както не е игра на думи, че „Спартак“ спечели една. Защото измъкна ремито с човек по-малко повече от едно полувреме и макар да няма афиширани цели, на тоя етап различни от влизане в първата половина на таблицата, си тръгна с точка, непобеден от „Тича“. А игра не срещу кого да е, а срещу настоящия вицешампион!
И още нещо.
Не бяха игра на думи изявленията и на двамата треньори след дербито. Ако не сте ги слушали и чели, направете го. Рядко се чува след мач в родната висша лига двамата наставници да са толкова точни в оценките си. Илиан Илиев – съвсем в духа на неговото говорене, отправи забележки и към недостатъчната креативност в крайната фаза на атаката, и към гола, допуснат след статично положение. Гол, какъвто „моряците“ допускат не за първи път този сезон.
На другия полюс бе наставникът на „Спартак“ Николай Киров, който резонно отправи добри думи към играта на своите футболисти в защита, особено след заслужения червен картон.
И сега малко за играта на думи. В двата лагера привърженици може да се чуе какво ли не.
„Спартак“ ще кажат, взехме точка на „Тича“ с десет души.
„Черно море“ могат да отвърнат, да, но ние взехме три на „Коритото“ през есента.
„Моряците“ могат да кажат, вие имахте за 90 минути два удара към вратата и вкарахте един гол. С нищо не ни застрашихте.
„Спартак“ могат да отвърнат, да, но 1 гол от 2 удара е 50 на сто ефективност в стрелбата. А вашата ефективност каква е?
И отговорът на „Черно море“: доста повече ситуации и дори греда…
И т.н, и т.н…
Ако оставим обаче настрана приказките и хвърлим поглед към официалната витрина на мача, не може да не направи впечатление цифровото предимство в играта на „Черно море“. 70 на сто от времето притежание на топката за домакините и 30 на сто за гостите.
19 удара за „Черно море“ – 5 точни, 8 неточни и 6 блокирани, срещу само 4 за „Спартак“ – 2 точни и 2 блокирани. 7 срещу 3 са ъгловите удари. 4 спасявания на вратаря на „Спартак“ и 1 спасяване на стража на „Черно море“. 20 центрирания за „Черно море“ срещу 8 за „Спартак“. При тая цифрова статистика бе резонно домакините да са краен победител. Удариха и греда…
Ще ми се да отбележа още един факт, който обикновено се подминава. Когато един отбор остане с десет души на терена, това променя не само игровата схема и тактиката, наложени предварително от треньора. Това до известна степен – понякога не малка, мотивира останалите на игралното поле, вдъхва им повече сили и кураж, амбицира ги да тичат повече, за да покрият липсата на единадесетия играч. Чисто в психологически план е така. В този смисъл има мачове, в които по-трудно се играе срещу десет, отколкото срещу единадесет футболисти на съперника, особено ако той е плътно групиран в защитен план.
Не мога да подмина и някои според мен незаслужени злъчни коментари по адрес на „Черно море“. Четох някъде в социалните мрежи, че в „Черно море“ трябвало да освободят „пенсионерите“, видите ли, вече им тежали годинките. Мисля, че тази забележка към „моряците“ и към треньорския щаб не е уместна. Едва ли някой ще обори твърдението, че именно благодарение на тази сплав от опитни, можещи футболисти, които доста време играят заедно, и млади момчета от школата, към които се добавят двама – трима добре намерени от Илиан Илиев чужденци, се дължи прогресът на тима в последните няколко сезона и най-вече вицешампионската титла миналия сезон. А и мъдрите хора са казали, че в спорта и във футбола няма млади и стари, има можещи и неможещи. Илиан Илиев е последният треньор в efbet Лига, който може да бъде обвинен, че не дава път на младите. Напротив, за пример е в това отношение. Не зная кого визират с това „пенсионерите“ в отбора, но според мен забележката е неуместна и некоректна.
Мярнах някъде критики и конкретно към капитана Даниел Димов. Също неуместни и некоректни, според мен. Нека върнем лентата назад във времето и си припомним колко пъти именно Димов е спасявал отбора с важни голове, как се е раздавал и се раздава на игралното поле, колко смело и самоотвержено влиза в единоборствата, колко високи топки е обирал и обира…
И друг път съм казвал, че първенството е дълго и до края всичко може да се случи, вкл. и в плейофите. Вижте какво стана в последния кръг с пловдивския „Ботев“, с амбицирания незнайно защо „Левски“. И те завършиха наравно и на практика нещата в битката за четворката не се промениха съществено. Във всеки кръг и във всеки мач всичко може да се случи.
В крайна сметка нека хвърлим поглед към класирането след 24 кръг. С 13 победи, 7 равни и 4 загуби с голова разлика 35:16 и 46 точки „Черно море“ е в зоната на медалите и в зона „Европа“. „Моряците“ са с 4 точки аванс от прекия си преследвач „Ботев“ и изостават на 5 точки от „Левски“.
И още. „Черно море“ е трети по отбелязани голове – 35, след лидера „Лудогорец“ с 49 и „Левски“ с 48. Защитата на „моряците“ пък е втора след „Лудогорец“ само с 16 допуснати гола. 11 има „Лудогорец“. В крайна сметка какво толкова фатално е станало в дербито?
Войната в efbet Лига просто продължава!