Национален протест на пчеларите със сборен пункт локалното платно на автомагистрала "Хемус" на разклонението за село Слънчево ще се проведе от 10.30 часа на 1 март, събота, съобщиха организаторите. Те планират затваряне на магистралата и провеждане на автошествие, предаде Радио Варна.

Пчеларите изразяват своето несъгласие с липсата на държавна политика по опазване на земеделските земи от изграждане на ветрогенераторни паркове и вредното въздействие на инфразвука върху пчелите. Опрашителите са от съществено значение за функционирането на сухоземните екосистеми, благосъстоянието на хората и продоволствената сигурност, тъй като опрашват диворастящи и култивирани растения, посочват протестиращите.

Протестът е организиран от СНЦ "Пчела Добрич"1946; НПО "Варненска Златна Пчела"; Съюз на Българските Пчелари - Шумен; Сдружение "Областен Пчеларски Съюз" - Плевен; СНЦ ”Чиста Природа” - Никола Козлево; Съюз на Българските Пчелари - София; подкрепяни от Сдружение "Бялата лястовица" Добрич с председател адв. Владимир Калчев.

Те настояват за мораториум за изграждане на фотоволтаични и вятърни електроцентрали. Организаторите предлагат да бъдат започнати протестни действия на териториите на всички засегнати и незасегнати общини в България.

Те допълват, че ще предприемат поетапно блокиране на пътища с настояване: да не се предоставят плодородните и обработваеми земеделски земи от 1 до 7 категория, мери, пасища, ливади за изграждане на съоръжения за ВЕИ; да не се предоставят природните богатства и полезни изкопаеми на България да бъдат експлоатирани в чужди корпоративни интереси.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.