Пламен Абровски

Община Варна трябва да влезе в своята роля и да премахне незаконните постройки, тогава ще можем да започнем да възстановяваме природата. Това каза министърът на земеделието и храните Пламен Абровски пред журналисти в Стара Загора по повод незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна. Той посочи, че може да настоява за това като министър, като гражданин и като данъкоплатец, но отговорността е на кмета на града.

Министър Абровски е в Стара Загора по повод откриването на изложението за земеделие „БАТА АГРО 2026“, предаде БТА.

Той посочи, че в момента се правят изчисления на загубите. По думите му загубите като дървесина не са много големи, за природата обаче са огромни. Абровски посочи, че неговият призив е да се спази законът, защото онова, което ни прави държава, са законите и тяхното спазване. "Когато спрем да ги спазваме, тогава изчезва държавата. Това, което аз ще правя и правителството ще прави, е да се спазва законодателството", заяви министърът.

Абровски каза още, че първите сигнали в Министерството на земеделието и храните са от октомври 2023 година, подадени от неправителствена организация. По думите му Регионалната дирекция по горите е реагирала незабавно и са започнали проверки и уведомления, както и действия от гледна точка на опазване на гората. "От гледна точка на строителен надзор и контрол, Община Варна се е забавила доста", отбеляза той.

Министърът уточни, че са изсечени предимно различни видове широколистни дървета. Той допълни, че е посетил мястото и е установил, че една прекрасна широколистна гора е унищожена, и изрази надежда тя да бъде възстановена.

Заради незаконното строителство в местността Баба Алино край Варна Окръжната прокуратура образува досъдебно производство за бездействие на длъжностни лица. Целта е да бъдат установени евентуални престъпления, извършени от длъжностни лица от юли 2023 г. до май 2026 г., които не са изпълнили задълженията си с цел да набавят за другиго имотна облага.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.